Our Blog

Dżamble - Wołanie o słońce nad światem (1971)Dżamble - polska grupa rockowa założona w Krakowie w 1966 roku. Oryginalny skład zespołu tworzyli Tadeusz Gogosz (gitara basowa), Wiesław Wilczkiewicz (gitara), Jan Budziaszek (perkusja), Edward Anioł (saksofon tenorowy), Czesław Styczeń (puzon) i Jan Kaleta (śpiew). W 1967 roku grupa rozpadła się, by w roku następnym zreaktywować się ponownie. Z oryginalnego składu pozostał jedynie Wilczkiewicz, któremu towarzyszyli teraz Jerzy Horwath (fortepian, organy), Marian Pawlik (gitara basowa), Benedykt Radecki (perkusja) i Marek Pawlak (śpiew). Tego ostatniego zastąpił wkrótce Andrzej Zaucha i w ten sposób skład ustabilizował się.Rok 1969 okazał się przełomowy dla zespołu. Wystąpili na kilku ważnych festiwalach muzycznych, m. in. SFJ Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda specjalna, nagroda indywidualna dla Zauchy), na IV Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1. nagroda dla Zauchy), a także w Opolu i Chorzowie. W czerwcu 1969 roku dokonali pierwszych nagrań dla Młodzieżowego Studia Rytm w Warszawie, a także dla Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie.

Muzycy Dżambli umiejętnie łączyli brzmienie rocka z jazzem i rhythm-and-bluesem, stając się czołowym przedstawicielem tego nurtu w Polsce. Współpracowali z takimi legendami jazzu jak Tomasz Stańko czy Michał Urbaniak, sięgali też po teksty znanych poetów jak Leszek Aleksander Moczulski czy Jerzy Ficowski.W 1970 roku zespół opuścił B. Radecki, którego miejsce zajął Andrzej Zaucha. W lutym roku następnego ukazała się debiutancka płyta grupy zatytułowana Wołanie o słońce nad światem (Polskie Nagrania Muza). Zyskała ona sobie natychmiast sporą popularność. W nagraniu albumu wzięli udział ponadto Marek Ałaszewski (zespół Klan, śpiew), M. Pawlak (śpiew), Zbigniew Seifert (saksofon altowy), T. Stańko (trąbka), M. Urbaniak (saksofon, skrzypce elektryczne), Józef Gawrych i Jerzy Bartz (obaj instrumenty perkusyjne). Płyta była więc bogata brzmieniowo i instrumentalnie. Dojrzałe teksty utworów, oryginalność kompozycji i łatwo rozpoznawalny styl Zauchy stanowiły o wysokiej pozycji tego dzieła.

W 1972 roku Dżamble rozpadły się po raz kolejny. A. Zaucha związał się z grupą Anawa, zaś inni muzycy rozpoczęli solowe kariery. Zespół odrodził się ponownie 6 lat później, w 1978 roku. Zausze, Pawlikowi i Radeckiemu towarzyszyli Ryszard Styła, Stefan Sendecki i Ryszard Kwaśniewski. W tym składzie grupa dokonywała koncertów i brała udział w nagraniach innych wykonawców, takich jak Maryla Rodowicz czy zespołu Maanam. Nigdy jednak nie odzyskała dawnej popularności, czego konsekwencją było zawieszenie działalności w 1981 roku. (fotografie z archiwum Ryszarda Szczudłowskiego)

link in comments

6 komentarzy:

ankh pisze...

http://www.mediafire.com/?70y9zxfkc2t
pass: dzicy

Anonimowy pisze...

Link nie dziala.

nexus63 pisze...

nie spodziewałem się takich wspaniałych perełek - nawet nie nie miałem pojęcia, że istnieje tyle nagrań Romualda i Romana ,że wydano na CD(?) Nagą i mszę beatową
no i za poźno tu trafiłem link z Dżamblami jest martwy...dałoby się jeszcze raz zrobić upload?bardzo proszę

nexus63 pisze...

szukajcie a znajdziecie...
http://files.filefront.com/Dzamblerar/%20;9680523;/fileinfo.html

Anonimowy pisze...

a możnaby raz jeszcze uploadzik zrobić bo powyzsze jakos działac nie chca /:

Anonimowy pisze...

tez bym poprosila

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.