Our Blog

Fear - upadek zachodniej cywilizacji


First album cover

...ale żeby nie było, że piszę tu tylko o samych sprawach awangardowych, psychedelicznych i tych z "pogranicza" - to przypomniałem sobie punkową perełkę z dawnych czasów - amerykański zespół Fear, który pierwszy raz zobaczyłem na filmie emitowanym w polskiej TV pod tytułem "Upadek zachodniej cywilizacji". Powiem szczerze, że podobał mi się bardziej niż "komercyjny i wykreaowany" Sex Pistols. To, co wyczynia wokalista i pozostali członkowie grupy to kwintesencja punka. Sami możecie to obejrzeć na załączonym fragmencie video.

Fear - został utworzony w 1977 roku w Los Angeles przez wokalistę/gitarzystę Lee Vinga i basistę Derfa Scratcha. Wktótce dołączyli do nich: perkusista Spit Stix i gitarzysta Philo Cramer (zastępując krótko grających: Johna Backbeata i Burta Gooda). W niedługim czasie nabrali rozgłosu i podpisali umowę z firmą Slash Records. W 1980 zespół został zaprezentowany w filmie dokumentującym początki sceny punkrockowej w Los Angeles: The Decline of Western Civilization (reż. Penelope Spheeris 1981).

Największą sławę przyniósł im występ w programie Saturday Night Live (1981), którego gospodarzem był Donald Pleasence. Zespół trafił tam dzięki Johnowi Belushi'emu, który był ich wielkim fanem. Fear wykonał parę piosenek niepoprawnych politycznie, w których dużo było zawartych m.in. wulgarnych słów, poza tym muzycy prowokowali gwiżdżącą publiczność mówiąc np. że to dla nich wielki zaszczyt wystąpić w New Jersey (pokaz był w Nowym Jorku). Skończyło się na tym, że transmisja została przerwana.W 1982 po wydaniu debiutanckiego albumu The Record Ving wyrzucił z zespołu swojego długoletniego przyjaciela basistę Scratcha. Na jego miejsce przyszedł Flea (przyszły basista Red Hot Chili Peppers). W 1985 Fear nagrał płytę More Beer, po której doszło do zatargów pomiędzy członkami zespołu - Cramer i Stix zagrozili odejściem - co w końcu nastąpiło dopiero w 1993 roku. Zespół później nagrał jeszcze dwie płyty studyjne: Have Another Beer With FEAR (z 1995) i American Beer (2000).

W 2003 roku piosenka I Love Livin' in the City została wykorzystana w grze video Tony Hawk's Underground 2. Zespół aktualnie gra koncerty. Lee Ving jest jedynym jego stałym członkiem.

Albumy:

The Record, (Slash Records 1982)
More Beer, (Restless 1985)
Live...For The Record, (Caroline Distribution 1991)
Have Another Beer With FEAR, (Sector 2 Records 1995)
American Beer, (Hall of Records 2000)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dobra robota. Pozdrowienia z Krakowa.

ankh pisze...

Dzięki wielkie. Robię co mogę :))

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.