Our Blog

Księżyc (1996)Księżyc - polska grupa folkowa z lat 90. XX wieku. Członkami byli Agata Harz, Katarzyna Smoluk (wokale), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (instrumenty klawiszowe, taśmy) oraz do 1993 r. Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, teksty).

Księżyc uformował się w 1990 i początkowo był żeńskim projektem wokalnym a cappella , inspirowanym słowiańską muzyką ludową z Ukrainy, Bułgarii, Polski i Białorusi. Grupę tworzyli: Agata Harz, Katarzyna Smoluk oraz Olga Nakonieczna (rodowita Ukrainka). Zabłysnęły one m.in. występem w warszawskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej. W 1991 r. grupa wystąpiła na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zdobyła nagrodę dziennikarzy.

Sami muzycy określali swoją muzykę jako psychodeliczno-etniczny minimal. Dodawali też: Tworzymy muzykę, która jest mało nachalna. Teksty zespołu powiązane były symboliką Księżyca. Księżyc był według artystów symbolem kobiecości, tajemnicy, przemiany i śmierci.

W 1993 powstała pierwsza płyta Księżyca - singiel zatytułowany "Nów", zarejestrowany podczas "podziemnego" koncertu w opuszczonym jeszcze podówczas wrocławskim kościele św. Wincentego. Singiel składał się z czterech krótkich utworów. Trafił on w 1994 na polski rynek.

Wkrótce zespół opuściła Olga Nakonieczna, a przyłączyli się do niego Robert Niziński i Lechosław Polak. Jesienią 1996 do sklepów trafiła długogrająca płyta zatytułowana po prostu "Księżyc". W 1999 wydana została trzecia płyta Księżyca - "Kwadra". Zawierała nowe kompozycje, jak i dwa fragmenty starych nagrań Księżyca.

Agata Harz i Remigiusz Mazur-Hanaj kontynuowali swoje poszukiwania w kręgu muzyki wiejskiej in crudo, związali się ze Stowarzyszeniem "Dom tańca", by stworzyć w końcu m.in kapelę Wędrowiec (od 2004). (wikipedia)

Dyskografia:

1. Nów (1993)
2. Księżyc (1996)
3. Kwadra (1999)

link in comments

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

link nie działa czy jest możliwe ponowne umieszczenie pliku

ankh pisze...

New upload

http://sharebee.com/1a259d2d

pass: savagesaints

ziggor pisze...

witam!

Świetny blog - od jakiegos juz czasu zaglądam tu systematycznie.

Przy okazji dziękuję za Kormorany i zapraszam na mojego bloga: http://www.polishnewwave.blogspot.com/

(a tam m.in. ostatni album Księzyc - Kwadra)

Wolodar pisze...

Kwadra to nie regularna płyta zespołu, tylko nagrania dostępne na stronie Serpenta (dostępne tutaj http://www.obuh.serpent.pl/ksiezyc.html) i przemasterowane przez jakiegoś fana (zdjęte sporo szumu itp). Od lat te nagrania krążą po internecie, ale nie są to nowe nagrania z 99 roku, tylko kompozycje sprzed czasów I-szej płyty.
Pozdrawiam

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.