Mira Kubasińska - Miracle (2007)



Mira Kubasińska (ur. 8 września 1944 w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, zm. 25 października 2005 w Otwocku) – polska wokalistka blues rockowego zespołu Breakout. Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat. Wówczas nie zdawała sobie sprawy, że zostanie jedną z najważniejszych wokalistek i gwiazd muzyki bluesowej w Polsce. Mira Kubasińska po próbach kabaretowych ( ,,Porfirion”) zadebiutowała w lipcu 1963 r. wraz z Tadeuszem Nalepą na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie otrzymali wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. W sierpniu 1965 r. założyli grupę Blackout , której pierwszy występ odbył się 3 września 1965 r. w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec", przekształconym następnie w grupę Breakout.



Oczywiście, filarem Breakoutu był Tadeusz Nalepa, ale nikt chyba nie odważy się pomniejszać roli, jaką w tym zespole odegrała jedyna kobieta - Mira Kubasińska (przez lata żona Nalepy). To oni w duecie wyśpiewali w listopadzie 1968 r. pierwszy przebój Breakoutu "Gdybyś kochał hej!". Kubasińska doczekała się też zespołowych płyt, gdzie pełniła główną rolę. "Mira" (1971 r.) i "Ogień" (1973) należą do najlepszych osiągnięć grupy. Wokalistka przykuwała uwagę zarówno w utworach bardziej popowych, jak i kompozycjach z aranżacyjnym rozmachem. Z tak mocnym głosem mogła sprostać każdej melodii. Prywatne i zespołowe problemy sprawiły, że z końcem lat 70. Kubasińska wycofała się z estrady, ale już w kolejnej dekadzie znów dała o sobie znać i wykonywała dawny repertuar.


Poszłabym za tobą (Mira Kubasińska & Breakout)

Trzy lata temu doszło do spotkania z łódzką grupą KG Band. Jej lider Krzysztof Jerzy Krawczyk wymarzył sobie, że dwa utwory z tekstami Bogdana Loebla na jego albumie "Sprzedawca wiatru" zaśpiewa właśnie Mira. To była pierwsza od niepamiętnych czasów wizyta wokalistki w studiu, a spotkanie przerodziło się w dłuższą współpracę. Zagrali wspólnie wiele koncertów, ale w studiu zarejestrowali tylko cztery utwory (...)

Właśnie od studyjnych nagrań zaczyna się album "Miracle". Wokalistka rozlicza się z przeszłością, stawiając w balladzie pytanie "czy warto było kochać ciebie tyle lat?" i odpowiada na nie gorzko obolałym głosem "nie warto było". W kolejnej piosence z akustycznymi gitarami i z lekka hiszpańską dynamiką Kubasińska też ogląda się za siebie, wspominając z rozrzewnieniem lata młodości, które "potargał czas". Te piosenki miały znaleźć się na jej solowym albumie.



Resztę płyty wypełniają głównie nagrania koncertowe. Najpierw dostajemy aż siedem utworów z koncertu z 2005 r. Otwierające "Do kogo idziesz?" brzmi jeszcze bardziej dramatycznie niż oryginał. Wokalistce wtóruje mocnym bluesowym głosem Krawczyk. W "Na drugim brzegu tęczy" charakterystyczny przeciągły główny temat podaje klawisz zamiast saksofonu. Jego rozbiegane solowe partie w finale robią wrażenie podobnie jak mocne gitarowe "okienko" w środku. W nastrojowym, poetyckim "Czarno-czarnym filmie" nastrój utworu budują żałobne klawisze.

W studiu w ugładzonych utworach nie można mieć żadnych zarzutów do śpiewu Kubasińskiej. Zupełnie inaczej jest na żywo. Może to trochę wina rejestracji, ale czasami śpiew staje się nieczytelny. Mira nie boi się pokazać, że ma zdarty głos i decyduje się na wymagające partie, chociaż nie udaje się jej sięgnąć odpowiednich rejestrów. A jak za bardzo poskacze, to jeszcze dostaje zadyszki. Najważniejsze, że nie kokietuje, tylko pokazuje, jaka jest. Zawsze autentyczność stanowiła jej największą zaletę.


Mijam miasto (Mira Kubasińska & K.G.Band)

Po zaskakująco dynamicznym koncercie znów wracamy do studyjnych produkcji. Krawczyk przypomina wspomniane dwa utwory, które Mira zaśpiewała gościnnie na jego albumie. A na finał dostajemy "Blues dla Miry", czyli pożegnanie muzycznych towarzyszy.

Fani Miry mogą jej nie tylko posłuchać, ale również zobaczyć. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt. Krążek DVD zawiera rejestrację koncertu, który stanowi większość albumu audio. (gazeta)

Osobiście uważam, że muzyce zawartej na płycie daleko niestety do bluesowego polotu legendarnych Breakoutów. To taki roczek, którego poziom jest delikatnie mówiąc bardzo średni. Niektóre utwory brzmią jakby nagrano je na balandze gastarbaiterów w Niemczech (eins-zwei-drei), oczywiście bez żadnych docinków pod adresem rodaków. Ostatnie nagranie (Mijam miasto sonic mix) to już kompletna beznadzieja. Dobrze jednak, że taka płyta jest. Głos Miry nie brzmi już tak świeżo i młodzieńczo - można w nim raczej usłyszeć wyznanie kobiety doświadczonej życiem, ale z pewnością jest to głos wciąż ważny dla ludzi , którzy wychowali się na tej muzyce. I dlatego warto go posłuchać. Posłuchać jak gaśnie ......Ogień.

Breakout is the best polish blues bands. Most famous line-up consisted of: Tadeusz Nalepa (g, voc), Mira Kubasińska (voc), Stanisław Guzek (voc), Krzysztof Dłutowski (p, org). Robert Świerszcz (bg) i Józef Hajdasz (dr). In 1966-67 they recorded a few SP and one LP „Blackout". The band continued to play till the end of 1967. In January 1968 Nalepa started a new band Breakout (the name referred to breaking out of temporary pop trends in music). Breakout featured Tadeusz Nalepa (g, voc), Mira Kubasińska (voc), Krzysztof Dłutowski (p, org). Janusz Zieliński (bg) i Józef Hajdasz (dr). They played their first concert on February 21st 1968 at Stodoła Club in Warsaw. The band played regular concerts in Holland, which allowed them to buy world class equipment and instruments, and that resulted in new, remarkable sound. Their first full length „Na drugim brzegu tęczy", recorded with jazz musician Włodzimierz Nahorny, was released in 1969. All in all, they recorded ten albums, including „Blues" (1971), which turned out a milestone LP for Polish blues. The band suspended their activity in December 1981, after the proclamation of Martial Law in Poland, but there were several one-show reactivations to celebrate various anniversaries etc. Nalepa Continued his music career recording solo albums, on which he worked with the musicians of Oddział Zamknięty, Maanam or Dżem. Since 1993 he has performed with a band which features his son Piotr Nalepa (g) and wife Grażyna Dramowicz (voc), among others. Mira Kubasińska died in 2005. Tadeusz Nalepa died on March 4th 2007. This album contains Mira Kubasińska tracks with the rock band- K.G.Band.

Kup płytę (buy it)

link in comments

6 komentarzy:

  1. http://sharebee.com/21e4272d

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy7/1/08

    to jest.....wspaniałe.... zawsze lubiłem te surowe bluesy kapeli, teraz dostałem następny album.
    dzięki wielkie...

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy7/1/08

    Witam:)
    Prosze o haslo do plyty Miry :)
    Bardzo jestem ciekawa jak ona brzmi po wielu latach.Uwielbiam Brekautow.:)
    Swietny blog ! Lubie tu czesto zagladac,wszystko czytam bo sa ciekawe teksty,orginalne plyty nieznane mi historie itd...i bardzo dziekuje za wszystkie te wiadomosci ( o muzykach wiejskich, o filmowcach przeczytalam z wielkim zainteresowaniem ).
    Dziekuje za trud w wyszukiwaniu tych ciekawostek i za czas poswiecony na ten blog.
    Zycze w Nowym Roku dalej tak interesujacych tematow i oby blog dalej tak dobrze sie rozwijal:)
    Pozdrawiam cieplo. Magia

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa od Was.Będę starał się utrzymywać poziom i dostarczać ciekawych tematów. Magio - hasło jest praktycznie zwykle to samo i znajduje się w komentarzu do archiwum winrar'a (pass: savagesaints). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Anonimowy8/1/08

    Tak tak wlasnie odszukalam haslo i pasuje dziekuje przypomnialam sobie jakie bylo przy jazzie :)
    Dziekuje takze za wszystkie plytki jazzowe :) ale szybko odpisales :)
    Zaczytuje sie w tych wszystkich tekstach, bez przesady ale bardzo wysoki jest poziom tego blogu i czytajac duzo blogow zagr. jestem dumna ze tez mamy superblogi jak ten :) Tak trzymaj !!! Ambitnie :)
    Bardzo zadko pisuje komentarze ale jak mnie cos zafascynuje to pisze :) Ostatnio zachwycam sie starociami i bardzo dziekuje za album R& R :)obys wiecej podawal takich rarytasow.
    Przepraszam za dlugi komentarz ale cenie ludzi ambitnych i nie moglam sie powstrzymac :)M.

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy12/1/08

    Fajnie napisane. Uzupełnijcie informacje o Mirze w Wikipedii !!!

    OdpowiedzUsuń

    Serpent.pl