Our Blog

Stress - Z archiwum PR (1972-1979)
W 1972 roku nagranie „Ciężką drogą" nieznanego szerzej, poznańskiego tria Stress zdominowało w wszystkie radiowe i prasowe listy przebojów, zaś w tzw. branży o zespole mówiło się w kategoriach hard-rockowej sensacji, mającej szansę na europejską karierę. Dowodem uznania dla Stressu były nie tylko zwycięstwa w kategoriach „Utwór" czy „Zespół Roku" ale również współpraca z triem cenionego na rynku wibrafonisty Jerzego Miliana. Za sukcesem nagrania nie posypały się jednak żadne propozycje nagrań płytowych czy prasowych wywiadów. Jak to w tamtych czasach bywało – długie włosy, spodnie-dzwony i dżinsowe kurtki uniemożliwiły grupie awans choćby tylko do grona profesjonalistów. Brak koncertów, a tym samym – środków na utrzymanie grupy, przesądziły o częstych zmianach składów zespołu i okresach zawieszania działalności.

Dwupłytowy album „Z archiwum Polskiego Radia" zawiera wszystkie nagrania Grupy Stress zrealizowane w latach 1972-1977 dla Rozgłośni Radiowej w Poznaniu (w tym również ich alternatywne wersje) oraz zupełnie nieznaną na rynku sesję z 1979 roku, powstałą dla potrzeb PR w Bydgoszczy. Pierwsza płyta zawiera nagrania z lat 1972-1973. Mamy tutaj w pełni ukształtowany zespół heavy/hard rockowy z elementami muzyki progresywnej, przy czym widać , że swoje brzmienie oparł na tradycji tzw. power trio czyli perkusja, mocny i bardzo pulsujący bas oraz oczywiście gitara. Jeśli już porównywać z kimś z zachodu to na pewno Budgie. W ich muzyce można znaleźć elementy progresywne. Prawdziwą perełką jest kończący pierwszą płytę utwór "Inkwizycja". Poprzez charakterystyczne zmiany tempa zespół można porównać do brytyjskich zespołów heavy progresywnych: T2, Clear Blue Sky, Dark, Ginhouse etc. Na drugiej płycie zespół jawi się w przeróżnych odcieniach od amerykańskiego southern rocka po powrót do heavy-progressivu. Muzyka jest drapieżniejsza, mocniejsza z brutalniejszym wokalem, ale również wstawki progresywne wspomagane przez instrumenty dęte są jakby bardziej wysublimowane.

Mariusz Rybicki - vocal, guitar, flute
Henryk Tomczak - bass
Janusz Maślak - drums

Stress is one of the forgotten jewels of polish hard and progrsssive music. They never released any records during the poriod of their activity. They were the victims of polish socialism music market. This tracks were found in Polish Radio archives and it' strongly recommended for all hard rock fans.

link in comments

2 komentarze:

ankh pisze...

part one
part two

Music_an pisze...

dzięki! piękna rzecz, do Nurtu podobne. basista później grał w Turbo, na pewno na pierwszym singlu w 1980.
TYLKO DLACZEGO NA RAPIDSHARE??? poza tym razem te 2 pliki mają mniej niż 100 mega...
pozdrawiam - Darek

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.