Our Blog

O kronopiach i famach

Julio Cortazar

Jak nakręcać zegarek (instrukcja)

Tam w głębi tkwi śmierć, lecz nie bój się. Weź zegarek w jedną rękę, palcami drugiej uchwyć prztyczek do nakręcania i powoli nim obracaj. I oto otwiera się inny wymiar, drzewa rozwijają liście, łodzie stają do regat, czas niby wachlarz samorzutnie się rozkłada, z niego kiełkuje powietrze, powiewy ziemi, cień ziemi, cień kobiety, zapach chleba.

Czego chcesz więcej, czego chcesz więcej? Prędko załóż go na rękę, pozwól mu pulsować do woli, naśladuj go zazdrośnie. Strach przeżre kotwiczkę, każda rzecz, która była osiągalna a została zapomniana, będzie powodowałą rdzewienie żył zegarka, wywołując gangrenę w chłodnej krwi jego maleńkich rubinów. Tam, w głębi tkwi śmierć, chyba że pośpieszymy się, przybiegniemy przed nią i zrozumiemy, że już wszystko jedno.Jak śpiewać (instrukcja)

Zacznij od stłuczenia wszystkich luster, opuść ramiona, zagap się na ścianę, zapomnij się. Zanuć jedną nutę, wsłuchaj się w nią od wewnątrz. Jeżeli usłyszysz (ale to nastąpi o wiele później) coś w rodzaju krajobrazu pogrążonego w strachu, płonące stosy pośród kamieni, a między nimi półnagie sylwetki w kucki, mam wrażenie, że jesteś na dobrej drodze - podobnie gdy usłyszysz rzekę, po której spływają żółte i czarne barki, gdy słyszysz zapach chleba, dotyk palców, cień konia.

Potem zakup solfeż i frak, z łąski swojej nie śpiewaj przez noc i zostaw w spokoju Schumanna.

fragmenty opowiadań Julio Cortazara "Opowieści o kronopiach i famach" (tłum. Z. Chądzyńska)

2 komentarze:

Conradino Beb pisze...

podeslij mi dwa-trzy swoje reprezentacyjne teksty muzyczne na moj adres: buddhi@o2.pl

mam dla ciebie pewna propozycje, ale nie chce jej omawiac na twoim blogu :)

Anonimowy pisze...

hello i found your blog looking for the light of darkness release you posted about last year.

thank you! i haven't been able to find it otherwise!

what is the password?

thank you!

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.