Our Blog

Test - Z archiwum Polskiego Radia (1971-1975)Test, określany przez fachowców mianem prekursora polskiego hard rocka, powstał w maju 1971 roku z inicjatywy trzech muzyków, po ich odejściu od grupy ABC – Wojciecha Gąssowskiego, Aleksandra Michalskiego i Andrzeja Mikołajczaka. Próby odbywały się w warszawskim klubie studenckim „Stodoła”, który wówczas mieścił się przy ul. Nowowiejskiej. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: Bogdan Gorbaczyński – gitara basowa, Tomasz Dziubiński – gitara oraz Ryszard Gromek – perkusja. Kilka miesięcy później Test wchodzi do studia, by nagrać pierwsze utwory, m.in. „Sam sobie żeglarzem” i „Antonina”. Będąc pod wielkim wrażeniem wydanej w Anglii płyty "Deep Purple In Rock” Test włącza do swojego repertuaru kompozycję „Smoke On The Water”. Na albumie „Z Archiwum Polskiego Radia” oprócz niej zawarty jest jeszcze jeden utwór zagraniczny wykonywany przez zespół: „Livin' In Sin” z repertuaru mało znanej brytyjskiej grupy folkowo-rockowo-jazzującej (nie jazzowej) Skin Alley, w składzie której był Polak – Krzysztof Henryk JustkiewiczZ własnymi utworami (jeszcze nie do końca dopracowanymi i niezbyt rockowymi) Test jedzie w trasę po Związku Radzieckim. Po powrocie dokonuje się przełom – zostaje zmieniony gitarzysta – Tomasza Dziubińskiego zastępuje Dariusz Kozakiewicz (ex Breakout). Pojawiają się pierwsze kompozycje Kozakiewicza. Dynamiczne, ostre, z charakterystycznymi solówkami gitary. Jednak na dalsze losy Testu nie bez wpływu pozostają kolejne, powtarzające się zmiany personalne. Kozakiewicz, jako autor niemal wszystkich wówczas kompozycji, pełnił w zespole również rolę aranżera i nauczyciela „narybku” – a to basisty, a to kolejnego perkusisty. W sumie przez Test przewinęło się prawie 20 muzyków. Jak wspomina Dariusz Kozakiewicz: „Zanim któryś się nauczył tego, co potem prezentowaliśmy na koncertach – odchodził z zespołu. Z różnych powodów: braku cierpliwości czy wyjeżdżając „za chlebem” grać na Zachodzie. Sam Test zresztą nie zaniedbywał wojaży, szczególnie atrakcyjne były dwa bieguny – ZSRR i NRD. W jednej z tych tras miało miejsce komiczne zdarzenie. Otóż w czasie koncertu w wielkiej hali w Odessie lub Doniecku (Gąssowski nie pamięta dokładnie, w którym z tych miast) wykonywali „Child In Time” z repertuaru Deep Purple. Nagle, mniej więcej w połowie tego ponad 10-minutowego utworu zaczęła oddzielać zespół od widowni kurtyna. Zasuwana powoli, z obu stron sceny, w końcu zasłoniła ich całkowicie. Test grał dalej, odgrodzony tą zasłoną, gdy na scenę wbiegła korpulentna kobieta w stroju urzędowym i z krzykiem przerwała występ, twierdząc, że ten utwór nie był zgłoszony w programie ich występu i nie mieli prawa go wykonać!

Skład zespołu powoli stabilizował się, z najsłynniejszym, złożonym oprócz Gąssowskiego i Kozakiewicza z Tadeuszem Kłoczewiakiem – bas i HenrykiemTomalą – perkusja. Muzycy ci, wspomagani przez pianistę jazzowego Krzysztofa Sadowskiego, kontrabasistę Wojciecha „Jajco” Bruślika oraz skrzypka – Wojciecha Bolimowskiego nagrali album „Test i Wojciech Gąssowski” (1974). Hard rockowe brzmienie było znakomitą wizytówką zespołu, zaś piosenki „Matylda”, „Płyń pod prąd”, „Przygoda bez miłości”, „Gdy gaśnie w nas płomień”, „Zguba” zyskały rangę wielkich przebojów. Jednak częste zmiany personalne nie pozwalały zespołowi na tworzenie nowego repertuaru. Problemem, do niedawna zresztą będącym bolączką wszystkich zespołów, był brak tantiem wykonawczych. Kompozytor i autor tekstu czerpali zyski z ZAIKS-u, pozostali muzycy, aby zarobić jakieś godziwe pieniądze, musieli być nieustannie w trasie koncertowej.


Original LP cover

Jedną z takich tras koncertowych członkowie zespołu odbyli ze słynnymi jazzmanami – Tomaszem Szukalskim, Czesławem „Małym” Bartkowskim i Janem Jarczykiem. Czy był wtedy czas na próby i przygotowanie nowego materiału oraz nagranie następnej płyty? To pytanie retoryczne. Pozostawało niewiele czasu na edukację – taką, jaką było choćby słuchanie mistrzów gatunku. Kozakiewicza fascynowała postać Johna Mayalla, którego nagrań słuchał namiętnie (choć przez długi czas nie widział nawet jego zdjęcia), Gąssowskiego, jak wiadomo, fascynował przede wszystkim Elvis Presley. I tak im zostało do dziś. A nam – największe, odświeżone dzięki tej płycie, przeboje ---- Janusz Kosa Kosiński

Test was one of the first polish hard rock band. This tracks came from the Polish Radio archive. Hope you will like it.

link in comments

3 komentarze:

ankh pisze...

link

Anonimowy pisze...

You can be damned sure i will enjoy this. Test was absolutely one of the best Polish bands back in the 70's. Many thanks for the share.

Anonimowy pisze...

http://odsiebie.com/profil/jary.html?dir=35408

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.