Our Blog

"Teczki" w USAZ wielką radością informujemy, że znakomicie przyjęty przez polską publiczność spektakl "Teczki" wyjeżdża na miesiąc do USA. Spektakl, oparty na osobistych doświadczeniach aktorów i materiałach zawartych w aktach SB, zostanie pokazany publiczności Nowego Jorku i Indiany ponad 20 razy. Tournee rozpocznie amerykańska premiera spektaklu w 59E59 Theatres, 22 Października. Następnie, "Ósemki" pojadą z "Teczkami" do Bloomington w stanie Indiana, gdzie na deskach John Waldron Arts Center Indiana University dadzą kolejne cztery spektakle.

Równolegle do występów Teatru będzie miała swoją premierę antologia dramatu polskiego pod redakcją Carol Martin i Richarda Schechnera "In Performance" (Wyd. Seagull Books), gdzie znajdzie się angielska wersja spektaklu, „The Files” w tłumaczeniu wybitnego slawisty Billa Johnstona.

Szczegółowy harmonogram spektakli:

Październik
22,23 - godz. 20:30 – prapremiera „Teczki, The Files” – 59E59 Theatres, Stage C, Nowy Jork
24 - godz.20:30 – „Teczki”
25 - godz. 14:30 & 20:30 – dwa spektakle „Teczek”
26 - godz. 19:30, „Teczki”
28, 29, 30, 31 - godz. 20:30

Listopad:
1 - godz. 14:30 i 20:30 – dwa spektakle „Teczek”
2 - godz. 19:30
4, 5, 6, 7 - godz. 20:30
8 - godz. 14:30 i 20:30 – dwa spektakle
9 - godz. 19:30
13, 14 - godz. 19:30 – „Teczki” w Indiana University, John Waldron Arts Center, Bloomington
15 - godz. 14:30 i 20:30 – dwa spektakle „Teczek”


Ewa Wójciak, Marcin Keszycki, Adam Borowski (fot. R.Rabiej)

"Teczki" są przejmującą lekcją najnowszej historii. Przykładem hartu ducha młodych ludzi tworzących studencki Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, który nazwano sumieniem lat 70. W jego widowiskach był wprawdzie wydźwięk polityczny, jednak teatr stronił od dokumentalnej formy, genialnie posługując się pojemną metaforą." Janusz R. Kowalczyk, „Rzeczpospolita”

Teczki” w Teatrze Ósmego Dnia odnoszą się do przeszłości, ale nie są przedstawieniem historycznym. Tym bardziej nie wpisują się w tak nachalnie dziś uprawiana politykę historyczną. Pokazują epizody z biografii Ósemek; dzieje wolnych ludzi, którzy swoją sztuką bronią się przed zniewalającym systemem. Ale mówią nam też, że systemy nie znikają bezpowrotnie, raczej zmieniają skórę – więc o wewnętrzna wolność i niezależność trzeba walczyć bez końca. Teatr Ósmego Dnia, tak jak zawsze, nie pozwala nam zgnuśnieć i podtrzymuje w nas potrzebę tej walki (mogliby wraz z Chłopcami z Placu Broni śpiewać: „Wolność kocham i rozumiem/Wolności oddać nie umiem”).Wbrew pozorom „Teczki” to krzepiące przedstawienie." Janusz Majcherek, Teatr/Gazeta Wyborcza


Tadeusz Janiszewski, Marcin Keszycki, Adam Borowski (fot. R. Rabiej)

„TECZKI”

Wybór tekstów: Ewa Wójciak i Katarzyna Madoń - Mitzner
Realizacja: zespół Teatru Ósmego Dnia
Aranżacja przestrzeni: Jacek Chmaj
Występują: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki

Premiera: 10 stycznia 2007

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.