Our Blog

Zdrój Jana - the lost Polish psychedelic bandTen temat musiał nieuchronnie się pojawić na tym blogu. Grupa Zdrój Jana to prawdziwa legenda polskiej psychodelii i ruchu hipisowskiego. Przez lata owiana nimbem kultu w kręgach początkujących hipisów. Nie doczekała się niestety żadnej realizacji pod postacią singla czy longplaya, ale zarejestrowała kilka nagrań dla radia. Dużo miejsca na temat Zdroju Jana i innej polskiej undergroundowej "Grupy w Składzie" - poświęca Kamil Sipowicz w swojej książce "Hipisi w PRL-u". Zdjęcia oraz nagrania, które są tu prezentowane zostały udostępnione za zgodą Pana Ryszrada, który prowadzi wspaniałą witrynę poświęconą bitowym i garażowym zespołom z lat 50-tych i 60-tych www.ryszardy.jedwab.net.plZdrój Jana - powstał w 1966 r. Wprowadził na scenę muzyczną muzykę psychodeliczną z różnorodnym instrumentarium. Działał przez 6 lat dokonując w tym czasie kilku nagrań radiowych. Grupa występowała w klubie "Pod Ręką". W grudniu 1970 r. zespół wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie razem z Niebiesko-Czarnymi i Tropicale Thaiti Granda Banda.

Skład zespołu poszerzał się w zależności od potrzeb. I tak podczas widowisk psychodelicznych, rozbudowanych udział brali także: Święcicka Krystyna - vocal, Idziak Bogna - okaryna, Łopalewski Piotr instr.strunowe, Nowakowski Jerzy, Knobloch Marian i Gubernat Zbigniew. W zespole występowali znakomici arytyści jak Jacek Ukleja - scenograf i plastyk czy brat Józefa Antoniszczaka - Ryszard Antoniszczak - również parający się animacją. Stosowali niekonwencjonalne efekty brzmieniowe i widowiskowe np. lampy stroboskopowe wykorzystane wiele lat poźniej na dyskotekach.


Żegnaj paro (reż. Ryszard Antoniszczak, 1974)

W archiwum muzycznym znajduje się osiem nagrań radiowych zespołu. Utwór p.t. Kiedy będę żałował , który przez kilka tygodni znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów programu III PR.

Jeśli można byłoby silić się w ogóle na jakieś porównanie to moim zdaniem grupa nawiązywała w swoich założeniach artystyczno-muzycznych do dokonań Franka Zappy i Mothers Of Invention będąc swoisty prześmiewczym undergroudowym kabaretem.

Jerzy Wójcik (1946-1989) - guitar, vocal
Jacek Ukleja - guitar, vocal, keyboards
Jerzy Kołacz/Paweł Partyka - bass, vocal
Rafał Marchewczyk - piano, vocal
Piotr Walewski - keyboards
Ryszard Antoniszczak - percussion, vocal
Marek Wilczyński - drumsZdrój Jana is absolutely one of the greatest andd unique psychedelic Polish bands from sixties. They never released any records but some tracks were release for polish radio. It was a group of friends which play at the psychedelic cabaret like Mothers Of Invention. Lots of great Polish artists were in the personel of the band like Ryszard Antoniszczak, young brother of Jozef Antoniszczak - underground director. Strongly recommended !!!

link in comment

11 komentarzy:

ankh pisze...

link

mietek pisze...

Zdrój Jana to, q..., ja miałem umieścić!!!
to jest genialny zespół. GENIALNY! najlepsza polska kapela, która nie nagrała płyty. bez dwóch zdań.

ankh pisze...

No widzisz Mietku.... Wygląda na to, że nasze gusta muzyczne w wielu sprawach są podobne - co zresztą bardzo cieszy :))

biedrzyn pisze...

Kiedy ich uslyszalem po raz pierwszy po prostu bylem w szoku!Muzyka i teksty sa swietne.

tomkiz pisze...

A ja bym dodał jeszcze jakieś info o płycie Greg plays George - Grzegorz"Greg" Jędrzejowski.
Po części wiąże się ona z tematem Zdrój Jana. Broń Boże nie jest to czepianie się. Wielkie dzięki za Zdrój Jana.

isabelbc pisze...

Tracks and video:
AMAZING!!! AMAZING!!! AMAZING!!!

Thanks a lot! :o)

Anonimowy pisze...

4 stycznia 2008 odeszła Bogna Idziak, okaryna, Zdrój Jana.
"Odchodzimy sobie pomalutku
w tę krainę gdzie cisza i błogość..."

Anonimowy pisze...

ankh, czy mógłbyś opisać jak się korzysta z tego rapidspreada? Tak bym chciał w końcu posłuchać tej kultowej grupy a nijak nie umiem tego obsłużyć. Jedyne co umiem to ściągnąc z RapidShare'a lub Mediafire'a. A może wsadziłbyś też tam jeśli to nie jakiś problem?
pzdr
Rzempek

ankh pisze...

Ależ to jest banalne. Po kliknięciu na link otwiera się bodajże przycisk "continue" po którego kliknięci pojawia się cała masa serwerów do wyboru (w tym rapidshare). Klikasz np. przy rapidshare na "To download a file from this hoster: click here" - klikasz hier i jedziesz z rapidshare'a.

Max pisze...

Great post and a great blog--thanks.

Anonimowy pisze...

Płyta już jest!!!
http://allegro.pl/zdroj-jana-cd-obuh-goracy-z-niejakim-wzruszeniem-i1481407961.html
Greg

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.