Our Blog

Bogdan Loebl - Pocztówki (2007)Starsze pokolenie z pewnością wie kim jest Bogdan Loebl, ale młodszym należy się krótka prezentacja.

"Kiedy byłem małym chłopcem", „Modlitwa", „Rzeka dzieciństwa" to tytuły piosenek znanych na pewno nie tylko fanom bluesa i Tadeusza Nalepy. Łączy je oczywiście nazwisko Ojca Polskiego Bluesa czyli kompozytora-wykonawcy. Ale również nazwisko autora tych tekstów - Bogdana Loebla, który w 1967 roku, utworem „Przyszedł do mnie blues" dał początek nowej fali nad Wisłą i stworzył polską językową stylistykę bluesa. Utwory Loebla wykonywali między innymi: Wojciech Korda i Niebiesko-Czarni, Stan Borys, Mira Kubasińska, Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom, Zdrowa Woda, Krzysztof Cugowski, Lora Szafran, Joanna Trzepiecińska, Grzegorz Markowski. Do utworów duetu Loebl-Nalepa chętnie dziś sięga bardzo wielu młodych artystów.

Ale Loebl to nie tylko autor piosenek. Zdecydowanie nie! To także (lub przede wszystkim) poeta, prozaik, publicysta oraz autor słuchowisk. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1956 r. na łamach tygodnika „Życie Literackie" jako poeta. Jest laureatem nagrody im. Władysława Reymonta w kategorii Książka Roku za tom wierszy „Kwiat odwrócony Kwiaty rzeźne" oraz nagrody Peleryna za tom „Pozapromienne". Bohaterami jego tekstów są często osoby (a ostatnio też zwierzęta) odrzucone przez społeczność lub nie godzące się na otaczające nieprawości, żyjące w melancholii i smutku, ale też w szacunku do przyrody, marzące o miłości i lepszym świecie.W 2007 roku ukazał się tomik wierszy „Ulica zachodzącego słońca" z płytą CD zawierającą autorskie melorecytacje poruszających tekstów napisanych w szpitalu w dramatycznych okolicznościach ciężkiej choroby i dedykowanych żonie Annie. Mistrzowi, po raz pierwszy przemawiającemu własnym głosem z nagrań, w Jego poetyckim wyznaniu towarzyszyli artyści afrykańscy z duetu St. Africa oraz dwójka muzyków Kapeli ze Wsi Warszawa. Tytułowy utwór z tej płyty ukazał się na składance przygotowanej przez legendarnego prezentera BBC Charlie Gilletta i zawierającej utwory z najciekawszych - jego zdaniem - płyt całego świata. Ukazujące się corocznie Składanki Gilletta uważane są za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych sezonu wśród fanów „world music". I tak oto polski blues Loebla wrócił do swych prakorzeni czyli muzyki afrykańskiej i wraz z nią oraz naszym „młodym" folkiem powędrował w naprawdę szeroki świat.

Pełny skład na dołączonej do tomiku poezji płycie CD przedstawia się następująco:

Bogdan Loebl - wiersze, deklamacja
St. Africa, czyli:
  1. Becaye Aw - gitarzysta i śpiewak z Mauretanii, uczeń słynnego Ali Farka Toure (Grammy Award 1996 World Music z Ry Cooderem, odkryty niegdyś przez Johna Lee Hookera), pierwszy partner Baaba Maala w latach 80-tych w Paryżu;
  2. Dr. Mamadou Diouf "African Snow"- śpiewak grający na djembe i talking drums, legendarny poeta i dj, zdobywca płyty miesiąca world music we wrześniu 2000 w BBC w konkursie Charliego Gilleta, w dorobku nagrania z Kinior Orchestra, Voo Voo i Tam Tam. Dr. Mamadou Diouf - pisze i śpiewa w językach: wolof, serer, francuskim i polskim.
Incarnations W-wa, czyli:

  1. Maja Kleszcz - śpiewaczka i wiolonczelistka z tego światowej sławy zespołu, laureatka: BBC World Music Award for Best Newcomer 2004, Grand Prix EBU 2003 for Folk Recording - to z Kapelą, a 3 nagroda "Nowa Tradycja" 2003 oraz "Złote Gęśle" 2003 TVPolonia ze swoim zespołem Inna Polska;
  2. Wojciech Krzak - skrzypek, lira korbowa, chińska gitara - etnolog i członek KzWW i Inna Polska - partner artystyczny i w życiu. Laureat wszystkich ww. nagród, a także wcześniej z zespołem Kaptoszki
link in comments

5 komentarzy:

ankh pisze...

link

stepa pisze...

Trageeediaaaaaaa,ratunkuuuuuuu!Loebl brzmi ja kilka lat po śmierci-to jest straszne,jak można było dopuścić do czegoś takiego a następnie do opublikowania tych,,wykonań,,?Massssakrrrrra.
Niech pisze jak pisał teksty ale nie podsuwajcie Mu mikrofonu!Żenadaaaaaaaaaa te śpiewy!!!!!!!!
I akcent humorystyczny niezwykle:ojciec polskiego bluesa;ręce i cycki opadają.Jak kocham bluesa to po takim tekściku ma mi się na wymioty,co za gryzipiórek to wymyślił?

Anonimowy pisze...

Chyba ty masz cycki - idioto !

Anonimowy pisze...

Komentatorzy D(wu)rodzy!zupełnie nie znacie się na tym co piękne,proste i wieczne!może częściej powinniście sięgać po takie właśnie Utwory z sercem ,może wreszcie coś w waszych webkach błyśnie no chyba
że i"ŚWIĘTY BOŻE NIE POMOŻE"wam Tu wtedy....
tchnij (nie)życie Panie w Tę nową kukłę i baw się nią !!!aż webem dotrze do swej ciemnoty...durnoty...miernoty,gdzie tylko kłopoty, a kysz!

K pisze...

Czy jest szansa na ponowne udostępnienie tego albumu?

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.