Our Blog

Kram - Biała Sowa (1975)Coś ostatnio zaniedbałem polską muzykę - trzeba to nadrobić. Postaram się sprostać temu w kilku kolejnych postach. Niniejszy poświęcony jest grupie Kram - zespołowi, który kiedy miałem lat naście był dla mnie synonimem totalnej kichy. Czasy się jednak zmieniają, człowiek się zmienia - i inaczej odbiera się świat, ludzi i dźwięki. Po tylu latach bardzo przyjemnie słucha się tej płyty.

Kram - powstal w lipcu 1971 roku w Szczecinku. Tworzyli go: Ryszard Pokorski (gitara, wokal), Roman Konigsmann (gitara basowa, wokal) i Wojciech Nowak (perkusja), którzy grywali w amatorskich zespołach Pomorza. Jesienią tego samego roku skład poszerzony został o Andrzeja Wilklisza (instrumenty klawiszowe) i Barbarę Ostrowską (starszą siostrę Małgorzaty Ostrowskiej) - flet, wokal. Kram zadebiutował na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. Mając za sobą pierwsze nagrania radiowe dla Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie zespół wystąpił na IV Przeglądzie Amatorskich Grup Muzycznych w Chodzieży.Zespół wziął udział w III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu (1-4 marca 1973). Formacja nie zdobyła większej popularności, mimo udziału w festiwalu opolskim i koncertach z grupami: Niemen, Omega, Skaldowie, SBB, Skorpio.

W 1975 roku grupa nagrała płytę LP "Biała sowa, biała dama, biały kruk", która sprzedała się w nakładzie 40 000 w ciągu 3 miesięcy. Kram zaprezentował się na albumie jako zespół zafascynowany filadelfijskim brzmieniem i muzyką reggae. Poza najbardziej znanym utworem Ryszarda Pokorskiego „Nasze Kung Fu”, na płycie ukazały się również utwory takie, jak „Zabita woda”, znana wcześniej z Opola, czy „Zamówię cię różą” dosyć często prezentowana w programach TVP. W nagraniach wziął również udział Włodzimierz Nahorny.

Od 1976 roku grupa występowała pod auspicjami Agencji Koncertowej PSJ. Zespół grał koncerty z węgierskimi formacjami General i Piramis. W roku 1977 nagrał płytę z General Girls. W latach 1976-1978 Kram uczestniczył w trzech Musicoramach i Super-Arenie oraz koncertował w ZSRR, NRD i na Węgrzech z wokalistą Stefanem Zachem. W 1979 roku Kram nagrał muzykę do piosenek Zacha w tym największy przebój tego artysty Pyłem księżycowym do wiersza Konstantego Gałczyńskiego i muzyki Ryszarda Pokorskiego. Od 1981 Kram kontynuował działalność w klubach NRD i RFN. Ryszard Pokorski w 1993 roku wydał solowo jako „Stop Band” kasetę „Góralka” (Elbo), pozostali muzycy występowali w klubach Niemiec i Skandynawii. W 1995 roku kwartet reaktywował się koncertując w Norwegii oraz nagrywając drugą w swojej karierze płytę tym razem CD „Kolory twarzy”, w której nagraniu poza muzykami Kramu udział wziął wokalista Tomek Ziubiński, będący jednocześnie autorem większości tekstów na tej płycie. Ostatni w dotychczasowej karierze zespołu koncert miał miejsce w rodzinnym Szczecinku z okazji wręczenia zespołowi Nagrody Miasta Szczecinka 2001 „Szczecinecki Gryf swoim dzieciom”.Kram was the one of the famous polish bands in the early seventies. They sound like the same US bands in this time for example Chicago. Anyway it is very interesting collectors item.

link in comments

4 komentarze:

Ankh pisze...

links

mietek pisze...

ufff, więc ja się jakoś nie starzeję bo mi się cały czas nie podoba.

ps. naprawdę byli "famous"?

Ankh pisze...

A wiesz co Mietku, powiem Ci szczerze, że jakoś mnie to wzięlo i dlatego zdecydowalem się to zaprezentować. Nie byla to może jakaś wybitna grupa, ale co tam ... "Famous" to taka podpucha dla zagraniczniaków. Zbiieraleś kiedyś winyle? To np. w zagranicznych kolekcjonerskich katalogach Test byl prezentowany - jako "acid-monster-psych" - no.... To na tej samej zasadzie Kram jest "famous". Pozdrawiam.

mietek pisze...

ahaaaaaaaaa...
pozdro

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.