Our Blog

Klaus Mitffoch (1985)


Zespół, który de facto nagrał tylko jeden album - za to uznany przez wielu za najlepszą płytę w historii całego polskiego rocka; miejsce debiutu jego lidera Lecha Janerki. Powstał w 1979 roku we Wrocławiu, założony przez Janerkę (voc, bg; ur. 2 V 1953), Krzysztofa Pociechę (g), Wiesława Mrozika (g) i Kazimierza Sycza (dr), jednakże po kilkumiesięcznym okresie prób zawiesił działalność, by wznowić ją w 1980 - z nowym perkusistą Markiem Puchałą. Do roku 1981 nie miał stałej nazwy. Po dwóch latach działalności amatorskiej grupa w czerwcu 1983 roku wystartowała w Ogólnopolskim Turnieju Młodych Talentów, gdzie zajęła drugie miejsce (pierwszej nagrody nie przyznano), co umożliwiło jej znalezienie się pod menażerską opieką ZPR, a także nagranie dwóch - bardzo interesujących - singli: "Ogniowe strzelby" / "Śmielej" i "Jezu, jak się cieszę" / "O głowie". "Ogniowe strzelby" otrzymały nagrodę w konkursie III Programu PR, natomiast "Jezu, jak się cieszę" - zyskało miano sporego przeboju.

Mimo tego - i mimo udziału Klausa Mitffocha w trasie koncertowej Spear Of Destiny w 1983 roku - zespół nie zyskał przychylności mediów, czego główną przyczyną była niemiecka (celowo pisana z błędem) nazwa.

W roku 1984 Klaus Mitffoch nagrał (z gościnnym udziałem Wojciecha Konikiewicza - kbds) i wydał album zatytułowany po prostu "Klaus Mitffoch" - który dzięki swej świeżości, częstemu wychodzeniu poza tonacje w obrębie nowofalowo-punkowej faktury, wykorzystaniu elementów parodystyczno-kabaretowych, wreszcie gorzkim, czasami sarkastycznym tekstom stał się nie tylko manifestem pokolenia połowy lat 80., lecz jedną z ważniejszych płyt w całych dziejach polskiego rocka - co symbolizowały zwycięstwa w ankiecie "Magazynu Muzycznego" wsród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników "Tylko Rocka" na album lat 80. Szczególnym fragmentem "Klausa Mitffocha" było "Strzeż się tych miejsc", gdzie zespół bardzo umiejętnie i unikając zapożyczeń wskrzesił ducha słynnego "Riders On The Storm" The Doors. Zresztą mimo że muzycy przyznawali się do fascynacji The Gang Of Four i Talking Heads udało im się zachować oryginalność. Album doczekał się aż czterech wydań: oryginalnego, okrojonego kasetowego (sic!), kompaktowego wzbogaconego o brakujące utwory z singli oraz... hiszpańskiego. Edycja hiszpańska od oryginalnej polskiej różniła się tylko lepszą jakością okładki oraz wkładką z tekstami (nie tłumaczonymi na hiszpański).


Tuż po nagraniu "Klausa Mitffocha" i tuż przed planowanym występem w sierpniu 1984 na festiwalu Rock Na Wyspie we Wrocławiu grupa rozpadła się - jak to ujmował Janerka - "z powodów artystycznych".

Muzyk ów zaczął koncertować i nagrywać pod własnym nazwiskiem, natomiast o pozostałych członkach Klausa Mitffocha przez dwa lata było cicho. Zespół wrócił w 1986 roku pod nieco zmienioną nazwą - Klaus Mit Foch; oraz w zmienionym składzie - Puchała (dr, voc), Mrozik (g, voc), Zbigniew Kapturski (g, voc), Jacek Fedorowicz (bg), Paweł Chylinski (voc). Klaus Mit Foch zadebiutował na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie w 1987 roku, a wkrótce nagrał album "Mordoplan" (88). "Mordoplan" różnił się od "Klausa Mitffocha" niemal zimnofalowym obliczem, a poza tym był niewspółmiernie mniej przebojowy. Jednak takie utwory, jak "Chciałbym się rozpędzić", "Tife Tife" czy "Ostatnie wakacje" nie tylko robiły dobre wrażenie, ale nawet stawiały zespół w gronie najciekawszych polskich przedstawicieli nurtu zimna fala. Niestety, "Mordoplan" nie zainteresował publiczności - nie wyobrażającej sobie grupy bez Janerki - i w 1989 roku Klaus Mit Foch został rozwiązany.

Klausowi Mitffochowi i Lechowi Janerce poświęcone są obszerne fragmenty filmu "Solidarność", nakręconego dla II programu telewizji BBC przez Bolesława Sulika, późniejszego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński)Klaus Mitffoch was a Polish rock  group founded in 1979 in Wrocław  by Lech Janerka, Krzysztof Pociecha and Kazimierz Sycz. Soon joined by Wiesław Mrozik and Marek Puchała (who replaced Sycz on drums), the band gained a large underground following. They recorded their first single Ogniowe Strzelby/Śmielej in 1983 and their debut album Klaus Mitffoch in 1984. It received several awards and is considered one of the most important albums in the history of Polish rock music.

The band disintegrated in 1984. Janerka went on to a long-term solo career; Pociecha collaborated with Janerka on two more albums. From 1986 to 1989 Mrozik and Puchała, joined by Paweł Chyliński (guitar/vocals), Jacek Fedorowicz (bass guitar) and Zbigniew Kapturski (guitar/vocals), continued to perform under the name 'Klaus Mit Foch'; this latter line-up released the album Mordoplan in 1988. (wikipedia)

link in comments 

6 komentarzy:

pausts pisze...

link

Anonimowy pisze...

http://www.toya.net.pl/~formatc/jarocin/Jarocin 1987/slides/Scan 251.html
i kilka następnych zdjęć - Klaus Mit Foch już bez Janerki i Janerka solo w Jarocinie w 87. Link się mógł połamać, bo są w nim spacje, ale jak ktoś będzie chciał to sobie poradzi. Nawiasem mówiąc - Mit Foch bez Janerki wypadł wtedy zdecydowanie lepiej, niż sam Janerka. "Mordoplan" też się nie zestarzał, szkoda, że chyba nigdy go nie wznowiono na cd...

Ankh pisze...

:((( Cóś ten link niestety nie działa.

Anonimowy pisze...

Działa działa, tylko trzeba zrobić copy-paste...

olie67 pisze...

To na pewno są zdjęcia z Jarocina '87? Wiem, że Klaus Mit Foch grał tam w '88, a skład zespołu Janerki podchodzi raczej pod okolice płyty UR, więc to może Jarocin '89? W '87 powinien grać jeszcze Krzysztof Pociecha, a w '88 Janerka był w Stanach.

Anonimowy pisze...

Możliwe, że 88 - muszę sprawdzić i poprawić jakby co. Tylko się dokopię do klisz...

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.