Our Blog

Trzy Korony (1971)Krzysztof Klenczon (ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku, zm. 7 kwietnia 1981 w Chicago) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta.

W 1962 r. w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962-1964 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, z którymi wystąpił w paryskiej Olimpii w 1963 roku. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965-1970) i Trzy Korony (1970-1972).

Kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar: Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park i Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat.

W roku 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978-1979 koncertował w wielu miastach Polski.

Został ranny w wypadku samochodowym wracając 27 lutego 1981 z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia 1981 w szpitalu św. Józefa w Chicago. Pochowany 25 lipca 1981 w grobie rodzinnym w Szczytnie.(wikipedia)Pod koniec 1969 roku konflikt pomiędzy Sewerynem Krajewskim a Krzysztofem Klenczonem był już znany publicznie. Na początku następnego roku, w Warszawie w hotelu odbyło się głosowanie nad tym, który z liderów CzG ma pozostać. Krzysiek był przekonany iż zostanie dalej w zespole. Niestety, sprawy potoczyły się inaczej i koledzy wybrali Seweryna. Tak więc Klenczon rozpoczął solową karierę. Początkowo nagrywał sam, lecz później stworzył nowy zespół. Zespół na miarę tamtych czasów - grający muzykę ostrzejszą. Grupę nazwano Trzy Korony, powstała w marcu 1970 roku. Jej menedżerem został Andrzej Olechowski.

Brzmienie grupy nie było jeszcze wypracowane. Pierwszymi nagraniami były piosenki "Ludzie wśród ludzi", "Kronika podróży" i "10 w skali Beauforta". Pierwszą piosenką debiutowali. Natomiast "10 w skali..." było już nagranie po raz trzeci. Otóż jest 5 wersji tej piosenki - pierwsza z Czerwonymi Gitarami, druga z muzykami sesyjnymi, trzecia z Trzema Koronami, czwarta z zespołem Ryszarda Kruzy i piąta nagrana także przez Trzy Korony, ale już bez Krzysztofa. Pierwsze występy grupy m. in. w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki na festiwalach w Kołobrzegu, Sopocie i Opolu zaznaczył na rynku pozycję grupy, ale nie była ona mocna. Ludzie czepiali się. Ponoć na jednym z koncertów zostali przyjęci bardzo chłodno. Przecież Klenczon to już był ktoś w polskiej muzyce, miał na swoim koncie sukcesy, nagrody a tu nagle taka zniewaga i brak akceptacji. Wcale nie lepiej wyglądało wynagrodzenie Trzech Koron - płace byłe wręcz śmieszne.Po krótkim czasie Marek Ślazyk odchodzi. Zastępuje go Piotr Stajkowski. Grupa zaczęła nagrywać w pierwszej połowie 1970 roku. Początkowo były to piosenki dla Polskiego Radia. Materiał na longplay'a Trzy Korony przygotowały w czerwcu 1971 r. Znalazły się na nim udane piosenki. Była to jedyna płyta, która na dodatek nie została pozytywnie oceniona i przyjęta. Warto zwrócić uwagę na nią z kilku względów: piosenki są zróżnicowane, są kawałki ostrzejsze, ballady, prostsze piosenki. Słucha się tego bardzo przyjemnie. Popularność grupy w tym czasie nie była zła; w rankingu najlepszych wykonawców 1971 r. zajęli czwarte miejsce. Część nagrań powstała dla radia. Nie wszystkie się ukazały (w jakiejkolwiek formie) do dziś np. "Legia gola" albo "Popatrz prawdzie w oczy". Powstały też teledyski do "Kroniki podróży" i "Retrospekcji". Rok 1972 był już ostatnim w historii zespołu. W ramach 10-lecia Niebiesko-Czarnych, Trzy Korony zagrały serię koncertów pt. "Nie przejdziemy do historii". Były to już pożegnalne koncerty, ostatni z nich odbył się w Sali Kongresowej w PKiN. Zarejestrowali też kilka piosenek i... Krzysztof wyemigrował do USA. Grupa próbowała działać dalej z Marią Głuchowską jako wokalistką ale nic z tego nie wyszło. I tak jesienią 1972 przestała istnieć. Grzegorz Andrian grał jeszcze we własnych grupach Atlas i Nord Band. (za kklenczon.republika.pl)

Krzysztof Klenczon - lider, śpiew, gitara elektryczna
Ryszard Klenczon (kuzyn) - gitara elektryczna i hawajska
Grzegorz Andrian - gitara basowa, śpiew
Marek Ślazyk - perkusjaKrzysztof Klenczon (b. January 14, 1942 in Pułtusk, Poland, d. April 8, 1981 in Chicago) was a Polish singer and songwriter, member of Czerwone Gitary, later Trzy Korony. On February 25, 1981 Klenczon was seriously injured by a drunk driver in Chicago. He died on April 8.

Rare rock from early 70s Poland – psychedelia with dirty, fuzzy guitars from Krzysztof Klenczon! Includes "10 W Skali Beauforta", "Cos", "Juz Nie Czas", "Raz Na Tysiac Nocy", "Stary Walc Przypomni Ci" and many more. 15 tracks in all.

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.