Our Blog

Yerba Mater - Raga Praga (2003)Yerba Mater - polski zespół folkowy powstały w 2001 roku.

Pierwszy skład zespołu tworzą: Raf, Bart i Cierlik - trzej muzycy zafascynowani brzmieniem egzotycznych instrumentów, takich jak: sazu, sarangi i sitaru. Wkrótce do grupy dołącza Seba, a instrumentarium poszerza się o flet i sopiłkę, pozostali zaś sięgają po inne instrumenty - ud, lirę korbową i wiolonczelę. W sierpniu pierwsze utwory zostają zarejestrowane w studiu Akademii Muzycznej. Jesienią 2001 roku, do zespołu dochodzi Ania, Luka, a pod koniec roku Hubert.

"Yerba Mater" gra m.in. na Mariensztacie w ramach imprezy "Tydzień Wielu Kultur", na Agrykoli - "Dzień Uchodźcy", w Ursusie jako support Zespołu Domu Seniora, w Czeremsze na Festiwalu Muzyki Folkowej oraz w Teatrze Academia na Pradze. Z Yerbą występuje wówczas Asia "Azja" Furmańska (obecnie wokalistka "Ogrodów Alamaut") oraz Milena Machczyńska.

Wiosną zespół rozpoczyna współpracę ze "Studnią O"- teatrem opowiadaczy historii. 30. 07 rodzi się Yerbuś - Kosma Sindbad Mamiński, pierwsze i jak na razie jedyne dziecko (w) Yerba Mater We wrześniu Yerba występuje w ponad 70 szkolnych audycjach poświęconych muzyce Indii. W listopadzie w Studio Buffo powstaje płyta z muzyką przeznaczoną do celów medytacyjnych - "Meditation"

Koncerty m.in. na Dworze Artusa w Toruniu, na Festiwalu Instrumentów Dziwnych i imprezie "Sąsiedzi dla Sąsiadów" w Warszawie, na Festiwalu Kultury Alternatywnej w Dobrym Mieście, na festiwalu Orient Lublin, oraz w warszawskim kinie Iluzjon przy okazji I- go Święta Niemego Kina (akompaniament do animacji Emila Cohla).

Początek działalności klubowo-chill-outowej w ramach imprez Arabski Pępek oraz Masala Party. 6 kwietnia "Yerba Mater" zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Dzięki festiwalowi zespół zostaje zauważony przez Krzesimira Dębskiego, który umieszcza śpiew alikwotowy członków Yerby na ścieżce dźwiękowej do filmu "Stara baśń - kiedy słońce było bogiem". Również Maria i Jerzy Pomianowscy zainteresowali się muzyką "Yerba Mater". W sierpniu Yerba bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu, przyczyniając się do ożywienia atmosfery festiwalowego klubu. W listopadzie "Yerba Mater" spotyka się z muzykami Huun-Huur-Tu, którzy po zakończeniu trasy koncertowej po Polsce, przyjeżdżają do Międzylesia i przeprowadzają, specjalnie dla Yerby, warsztaty śpiewu gardłowego.

Koncert na Festiwalu Dzieci Tybetu we Wrocławiu. Spotkanie z Julią i Siergiejem Charkow z Republiki Chakaskiej - warsztaty śpiewu gardłowego "Yerba Mater" bierze udział w nagraniu płyty Masala Sound System. Koncert "Pod Aniołem" w Toruniu oraz w CK Zamek w Poznaniu W lipcu, dzięki zaproszeniu Instytutu Polskiego na Ukrainie, Yerba daje pierwsze koncerty poza granicami kraju - na festiwalu muzyki etnicznej w Szeszorach oraz w klubie "Lalka" we Lwowie. (wikipedia)

 • Bart Pałyga - wiolonczela, sarangi, śpiew alikwotowy
 • Maciej Cierlik Cierliński - `ud, fujara słowacka, lira korbowa, drumla, duduk, głosy
 • Huba Połoniewicz - tabla, bendir
 • Raf Mamiński - baglama, saz, tanbur, śpiew gardłowy
 • Seba Wielądek - lira korbowa, ney, kaval
 • Ania Mamińska - suka biłgorajska, tanpura, głosy

Gościnnie:

 • Milena Machczyńska - śpiew miękki i ciepły
 • Kasia Staniszewska - śpiew biały
 • Ted - śpiew szamański
 • Patryk Zakrocki - skrzypce
 • Luka Hołuj - didjeridu
 • Piter Kostarczyk - fortepian
 • Adaś Kubacki - trójkąt i tarło
 • Ryszard Latecki - kornet

Yerba Mater's music is a quest for saying something new in an old language. Although the instruments and inspiration find their origin in diverse music cultures and traditions of the Old World, our music does not represent any particular ethnic group or musical style and resembles rather the cultural melting-pot of our imagination and our own musical Neverland. Thus the music consists of unimpeded improvisation, our own compositions, classical pieces, folk tunes and dances. (yerbamater.serpent.pl)

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.