Our Blog

Present - Triskaidékaphobie (1980)


Założony w 1979 roku w Belgii. Działa w innym składzie do dzisiaj.

Historia tej ciekawej grupy sięga roku 1974, kiedy to utalentowany gitarzysta i kompozytor Roger Trigaux wraz z perkusistą Daniel'em Denis założyli legendarną już formację Univers Zero Po dwóch pierwszych płytach: "1313" (1977) i "Heresie" (1979) Trigaux opuszcza ją niestety i wraz z pianistą Alain'em Rochette tworzy Present.

Skład tej "nowej" grupy uzupełniają dwaj muzycy, którzy równolegle nadal pozostają członkami Univers Zero: basista Christian Genet (wkrótce zamieni go w UZ Guy Segers) i Danial Denis. Właśnie w tym składzie zostaje zrealizowany w 1980 roku pierwszy, wręcz rewelacyjny album, zatytuowany "Triskaidekaphobie".

Odejście Roger'a było dla mnie ogromną stratą dla muzyki Univers Zero, ale objawieniem dla powstania tej płyty. Na jej okładce autorzy umieścili motyw z obrazu Breughela "Triumf śmierci" a napisy dopełniły ponurą atmosferę gotyckim liternictwem. Ta szata graficzna i muzyka, utrzymana w klimacie znanym z płyty "Heresie", która niewątpliwie stanowi najwybitniejszy klejnod w dyskografii Univers Zero, udawadniają klasę Present. Ponure riffy, ociężale pracująca sekcja rytmiczna, przeciągłe dźwięki gitary ...tajemna opowieść.

"Triskaidekaphobie" (tzn. trzynastkofobia) wydana cała w bieli ze szkaradną figurką w centrum przynosi nam właśnie wczesną muzykę Univers Zero, ale w odmiennej szacie muzycznej. Wydaje mi się, że Trigaux przez nagranie tej płyty chciał kontynuować formę UZ i faktem jest, że skorzystał z bardziej ubogiego, surowego brzmienia, operając się na gitarze, el. pianinie i obsesyjnie pracującej sekcji. Właśnie ta zmiana brzmienia zwodzi, ale bliższy kontakt z płytą przywraca wspomnienia o Univers Zero.Następna płyta z 1985 "Le Poison Qui Rend Fou" to już znaczne odejście w kierunku bardziej skierowanym w stronę poszukiwań formalnych, niejako czysto estetycznych. Podobną drogą poszło zresztą UZ, kiedy to nagrał po jeszcze nawiedzionej płycie "Ceux Du Dehors" (1981) "Uzed" (1984), album niejako pozbawiony pierwotnej mistyki. Trigaux wymienił basistę, którym został Ferdinand Philippot, oraz dodatkowo wprowadził po raz pierwszy głos Marie-Anne Pollaris. Oba, teraz już rzadkie wydawnictwa winilowe zostały wznowione w 1989 roku przez prężnego amerykańskiego wydawcę Cuneiform Rec. na jednym CD.

Na początku lat 90-tych, po długim milczeniu, Roger Trigaux nieoczekiwanie wskrzesza zespół pod nazwą Present C.O.D. Performance, ale jako...duet gitarowy z synem Reginaldem (g,voc.). W tym dwuosobowym składzie grupa nagrywa płytę "Performance", wydanej nakładem holenderskiej wytwórni Lowlands, a później Musea. Około 1995 roku skład ulega rozszerzeniu, a nazwa powraca do pierwotnego Present. Grupa odbywa trasę koncertową po Europie, a jej owocem jest w 1996 min. nowe CD "Live!".

To jest już inny zespół niż ten z pierwszych płyt i inna jest też muzyka (chociaż jedna kompozycja z "Triskaidekaphobie" w wersji koncertowej pobudza ogromne emocje!). Przede wszystkim nie ma tu już mrocznej i katakumbowej atmosfery, aczkolwiek muzyka "Live!" nie należy do twórczości radosnej. Jest to powrót do korzeni muzyki rockowej i to w wersji gitarowej, zdominowanej przez riffy i solówki, motoryczne rytmy sekcji. Jest tu obsesja i hipnoza, ale w całkiem nowym wymiarze dla Present.

W styczniu 1998 roku ukazuje się następny CD "Certitudes" i jest on niesamowitym zaskoczeniem, jeśli chodzi o skład zespołu! Nie licząc Reginalda, pozostali członkowie to przecież starzy "wyjadacze" z Univers Zero i Ur-Present: Roger Trigaux, Daniel Denis, Guy Segers i Alain Rochette! Powracają też wielkimi krokami klimaty i formy z początkowego okresu, ale odciska się też przejściowy, rockowy okres leadera. Wychodzi z tego fuzja elektrycznej muzyki kameralnej i ...soczystego hard-rocka. Znowu muzyka przybiera demoniczny, ponury klimat z większą niż dotychczas dawką energi rockowej.I zamiast spocząć na laurach i trwać w legendzie, Trigaux dobiera nowych muzyków (Denisa, który w tym czasie wskrzesza na nowo swój Univers Zero, zastępuje Dave'em Kerman, znanym z 5 UUs, Thinking Plague, U-Totem i Blast, Pierre'a Chevalier na pianinie, Keith'a Macksound na basie) i realizuje kolejną płytę, zatytuowaną po prostu "No.6". Materiał na niej zawarty to "dokumentalne świadectwo porywająco-niepokojącej atmosfery magmowskiej".

W roku 2001 ukazuje się CD "High Infidelity", zrealizowany z nowymi muzykami, wydany przez Carbon 7 Rec. i stanowiący w pełnym mierze powrót do źródła, do czasu przejścia od Univers Zero, a więc z okresu płyty "Triskaidekaphobie". Present wyszedł z muzyki, którą dziś określa się jako "symphonic-rock" czy też "rock progresywny", ale nie  w sensie sztucznego połączenia elementów muzyki poważnej z rockowym rytmem, jak to miało miejsce w przypadku konwencjonalnych, karykaturalnych dokonań grup, działających w obrębie show-businessu jak np. Genesis, Yes czy ELP. W zasadzie "High Infidelity" można zaliczyć zarówno do eksperymentalnej formy muzyki poważnej, jak i też do eksperymentalnej formy muzyki rockowej. Tu nie ma łączenia, to jest tworzenie nowej wartości w oparciu o tradycję i śmiałe eksperymentowanie.

I dopiero teraz, po 20 latach Trigaux powraca do rozbudowanych kompozycji z wyrafinowaną, plastyczną formą przestrzenną, drobiazgowością, mocno podkreślonym rytmem i rozbudowanym brzmieniem (rozszerzenie instrumentarium o dęciaki i wiolączelę), nie zatracając energii i dynamiki rockowej. Powróciły więc mroczne barwy, katakumbowe nastroje, posępne, złowrogie opowiadania, duch niepewności, świat magii i jakże posępnego piękna. (Henryk Palczewski/Rafael Kozub)Present are a Belgian ensemble formed by guitarist/composer Roger Trigaux. In 1974 Trigaux founded the chamber rock group Univers Zero with drummer Daniel Denis. Trigaux left Univers Zero in 1979 to form Present with pianist Alain Rochette. Denis played in both Univers Zero and Present. Bassist Christian Genet played on the band's first LP, Triskaidekaphobie (fear of the number 13); Ferdinand Philippot played bass on the second LP, Le Poison Qui Rend Fou. After being dormant for years, Present was re-formed by Trigaux in the mid-'90s; subsequent lineups have included some of the band's original members as well as Roger Trigaux's son Reginald on second guitar and expat American drummer Dave Kerman of 5uu's, U Totem, and Thinking Plague. The music of Present has a dark feel similar to Univers Zero, but is often more relentlessly arpeggiated and rock-oriented, despite the post-millennial introduction of varied instrumentation including cello and saxophone into the band. Present's recorded output has been released mainly by the Cuneiform and Carbon 7 labels, although 2010's impressive two-disc set Barbaro (Ma Non Troppo), featuring a CD with newly recorded (and re-recorded) material and a DVD featuring live festival appearances and archival footage, was released by Ad Hoc Records. (Jim Dorsch)

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.