Jak wolność to wolność (1997)



Małgorzata "Kasia" Sobczyk – śpiew
Elżbieta Misiak – akordeon
Wiesław Orłowski – gitara, śpiew
Maciej Pietraho – sajgonka, śpiew
Maciej Sosnowski – perkusja
Igor Buszkowski – gitara basowa, chórki
Jarosław Denis – gitara elektryczna, chórki

z dedykacją dla Pauliny

Historia JWTW sięga początku lat 90., kiedy trzech muzyków z późniejszego składu zespołu (Wiesiek Orłowski, Małgorzata Sobczyk, Maciek Pietraho) założyło formację pod nazwą SZCZĘŚLIWY ZBIEG Z OKOLICZNOŚCI. Już wtedy zaczynała się kształtować artystyczna wizja muzyki, która łączyłaby w sobie wyraźnie określony przekaz tekstowy z muzyką żywą i energetyczną, związaną i z folkiem, i rock'n'rollem.

Pod koniec 1996 r. podczas prób muzycznych przed nagrywaniem ścieżki dźwiękowej do filmu "Gnoje", doszło do kolejnego spotkania muzyków, które zaowocowało powstaniem finalnego kształtu zespołu. Pierwsze koncerty nowo powstałej formacji spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem zwłaszcza publiczności folkowej, która zaakceptowała z entuzjazmem próbę połączenia muzyki z kręgu ballady i piosenki autorskiej z elementami muzyki rockowej i punkowej. To żywe zainteresowanie doprowadziło pod koniec 1997 r. do powstania pierwszego albumu zespołu "Złoty łańcuszek", nagranego przez wydawnictwo muzyczne FolkTime z Warszawy.

W maju 1999 r. grupa zarejestrowała trzy utwory w studiu Radia Białystok, które w tym samym roku ukazały się na EP-ce "Whitestock Sessions" (wyd. Polstar Records).


Z roku na rok muzyka JAK WOLNOŚĆ TO WOLNOŚĆ zaczęła zyskiwać coraz szerszy krąg odbiorców (nie tylko muzyki folk) i coraz częściej zaczynała być dostrzegana przez media i większe wytwórnie płytowe. Doprowadziło to w połowie 2000 r. do podpisania kontraktu fonograficznego z Pomaton EMI i do nagrania albumu "Honorowi dawcy krwi", który ukazał się rok później. Do pracy przy tym nagraniu został zaproszony Wojtek Waglewski (Voo Voo), któremu wspólnie z zespołem udało się skonkretyzować, a jednocześnie rozbudować aranżacyjnie pomysły muzyczne zawarte w nowych i starych piosenkach zespołu.

Od roku 2002 grupa koncertowała sporadycznie, zmieniając się z regularnego zespołu w - jak sami określali - "przedsięwzięcie czysto towarzyskie". Ostatnia próba powrotu na scenę nastąpiła jesienią 2009 r., kiedy to zespół zagrał dwa koncerty w warszawskich klubach.

1 lutego 2010 r. zmarł Wiesiek Orłowski - gitarzysta i wokalista grupy... (serpent.pl)

Podziękowania dla Piotra z zaprzyjaźnionego bloga skąd pochodzi rip kasety.

link in commnets

1 komentarz:

    Serpent.pl