Our Blog

Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych


Monografia "Motława - Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych" opisuje zjawisko, które narodziło się w połowie lat pięćdziesiątych i trwało przez całą dekadę lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Nowa muzyka młodzieżowa, której początki miały miejsce w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, zmieniła na dziesięciolecia polską scenę muzyczną. Kształtując gust muzyczny młodzieży w Polsce, a był to powiew wolności i miał smak zakazanego owocu.

Muzyka, która z Zachodu dotarła na polskie Wybrzeże była problemem dla ówczesnej władzy.  Obowiązująca doktryna polityczna nie akceptowała tej formy kultury młodzieżowej, a w związku z jej zachodnim pochodzeniem, traktowała jako zagrożenie, obawiając się utraty kontroli nad młodym pokoleniem.

Polska odmiana rock and rolla znana jest pod nazwą big-beatu. Był to swojego rodzaju kamuflaż, który w pewnym stopniu łagodził stosunek władzy do nowej muzyki i rodzącej się nowej kultury młodzieżowej.

Miasta polskiego wybrzeża - Gdynia, Gdańsk i Sopot czyli aglomeracja Trójmiasto, stały się kolebką nowych trendów. Dzięki kontaktom ich mieszkańców z Zachodem – polscy marynarze niezależnie od zachodnich rozgłośni radiowych, przekazywali wiedzę o tym, co dzieje się w świecie muzycznym Zachodniej Europy i jako jedyni zaopatrywali młodych ludzi w zagraniczne płyty gramofonowe z muzyką, która nie była dostępna w Polsce - niemożliwe stało się możliwym.

Polski rock and roll - big-beat narodził się dzięki marzeniom i aktywności uczniów i studentów. Inspiracją była muzyka z Zachodu, wzbogacana elementami tradycji polskiej, a nagrodą fantastyczny aplauz rówieśników, którzy masowo uczestniczyli w imprezach - od wieczorków tanecznych przez koncerty klubowe, koncerty plenerowe aż po festiwale o zasięgu ogólnopolskim.

Nowa muzyka rodziła się na podwórkach, w piwnicach, później w klubach w zakładach pracy, domach kultury i wszędzie tam gdzie młodzi muzycy mogli po prostu... grać.

W książce, w części Trójmiejski impuls w zarysie przedstawiono historię muzyki big-beatowej lat sześćdziesiątych, koncentrując się na dokonaniach zespołów Gdańska, Gdyni i Sopotu. Szerzej, ze względu na znaczenie, pokazano cztery formacje: Meteory i Tony z Gdańska, Takty z Sopotu i Złote Struny z Gdyni. Autorzy zatrzymali się dłużej nad jednym z ważniejszych festiwali muzycznych - Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu gustów muzycznych młodego pokolenia. Dużo miejsca poświęcono wyjątkowemu w Polsce zjawisku - letniej scenie muzycznej Non-Stop w Sopocie , która przypominając atmosferą kurorty południowej Francji była przez lata wielkim świętem muzyki młodzieżowej. Osobną część książki dedykowano Jerzemu Kosseli (15.07.1942 w Częstochowie), wybitnej postaci polskiej muzyki big - beatowej, założycielowi zespołu Czerwone Gitary , które zdobyły popularność w Polsce i zagranicą. W części Zespoły od A do Z autorzy w formie encyklopedycznej przedstawili formacje, które tworzyły muzykę tamtego okresu. W efekcie ponad dwuletnich poszukiwań udało się dotrzeć do informacji dotyczących siedemdziesięciu ośmiu zespołów. Oczywiście niektóre opisy są bogatsze, a o niektórych grupach wiadomo dziś tylko, że istniały. W książce zamieszczono wiele oryginalnych materiałów z tamtego okresu - artykuły i anonse prasowe, recenzje, reprodukcje plakatów, a przede wszystkim kilkaset fotografii, które wprowadzą czytelnika w atmosferę tamtych lat i pokażą w zatrzymanym kadrze muzyków i ich publiczność.. Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat sześćdziesiątych jest pierwszym w Polsce opracowaniem prezentującym narodziny polskiego rock and rolla - big beatu, nurtu muzycznego i szerzej - kultury młodzieżowej lat sześćdziesiątych.

Ta pięknie wydana na kredowym papierze książka, jest wyjątkowa pod każdym względem - dziesiątki niepublikowanych kolorowych i czarno-białych zdjęć, jest mnóstwo szczegółowych informacji dotyczących artystów z Trójmiasta. Jakby tego było mało wydawca postarał się o dwie płyty kompaktowe, z nigdy nie opublikowanymi nagraniami, zremasteryzowanymi przez Pana Andrzeja Orłowskiego, według aktualnych możliwości technicznych.

Roman Stinzing & Andrzej Icha

Na dołączonych do książki CD m.in. Pięciolinie, Tony, Czarne Golfy, Takty, Odłam.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawa książka. Naprawdę bogato ilustrowana.
Do książki dołączone są 2 płyty CD. Na jednej są nagrania wymienionych zespołów, a na drugiej twórczość Jerzego Kosseli.

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.