Our Blog

Alamut (2007)Parę lat już minęło od wydania tej płyty, ale ja niedawno trafiłem na nią w sklepie sieci empik. Zaintrygowała mnie niebywale atrakcyjna cena, co w sklepach sieci empik trafia się dosyć rzadko i nie żałuję, że to uczyniłem. Będę na pewno do niej wracał od czasu do czasu, więc z przyjemnością polecam Wam zrobić to samo.

Debiutancka płyta zespołu Alamut - jednej z ciekawszych polskich formacji, grającej oryginalne połączenie transowej muzyki etnicznej z jazzem. Orientalne wokalizy, turecki flet ney i wschodnie instrumenty perkusyjne splatając się z jazzowym kontrabasem, gitarą i klarnetem zabiorą słuchaczy w mistyczną podróż na Wschód, do magicznego Ogrodu Alamut - twierdzy Asasynów.

Alamut (dawniej Ogrody Alamut) to jedna z ciekawszych artystycznie formacji muzycznych w Polsce. Rzadko koncertuje, jeszcze rzadziej udziela się publicznie. Posiada w swoim składzie znakomitych i uznanych muzyków, a przede wszystkim obdarzoną pieknym głosem wokalistkę. Zespół nie epatuje ideologią, nie odgraża się i nie mądrzy. Jest przede wszystkim spotkaniem, wspólną opowieścią, skupieniem i pochylniem głowy w zachwycie nad barwami świata. Koncerty zespołu często przybierają charakter transowego rytuału, w którym dramaturgia dawkowana jest stopniowo - od delikatnego wprowadzenia, przez kathartyczne, emocjonalne apogeum, po płynące, relaksacyjne zakończenie. Strukturę koncertu cechuje otwarta forma wypowiedzi muzyków, zbliżając repertuar do dokonań etnofreejazzu. Pomimo tak przyjętej formy, jest to przede wszystkim muzyka etniczna, choć obecne są w niej elementy jazzowej improwizacji, swingu i rockowej, gotyckiej energii.

Nagrania dokonano latem 2006 r. W produkcji albumu uczestniczyli znani i cenieni producenci młodego pokolenia - Noon i Mothashipp. Podczas nagrań zespół świadomie zrezygnował z dzisiejszych możliwości komputerowej edycji dźwięku, skupiając się na nagraniach żywych, które niejednokrotnie powstawały z improwizacji w studio. Pozbywając się możliwości nagrywania ślad po śladzie, płyta nabrała charakteru bardzo osobistego, prawdziwego, nie pozbawionego naturalności dźwięku.


Asja - wokale
Karlos Czajkowski - gitara
Jakub Borysiak - klarnet
Alpago Polat - ney
Wojtek Pulcyn - kontrabas
Shiva Wójcicki - bendir, udu, vocals
oraz:
Adam Różanski - bendir, instr.perkusyjne /2,3,4,5/
Bogusz Wekka - instrumenty perkusyjne / 2, 3, 5/
Mothashipp - synth & keyboards

Alamut was one of the most artistically exciting and inspiring musical projects in Poland. The band consists of highly acclaimed and talented jazz musicians, among whom the beautiful lead singer and her mesmerizing voice deserve particular attention. The concerts often turn into a trans-like ritual, whose tension gradually rises from subtle introduction, through a catharsis-like emotional culminating point to a reposeful finish. The formal structure of the concerts is characterized by the performers' open and free expression, which moves their repertoire closer to the genre of ethno free jazz.

(text  & photo by the band)

2 komentarze:

Ankh pisze...

@ @ @

Ítalo Rissardi pisze...

Link's broken, can you up the album again, please?

Thaks :)

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.