Our Blog

Od rocka garażowego do punk rocka - ewolucja gitarowego jazgotu: Wstęp


Wprowadzenie

W ramach promowanie letniego wysiłku intelektualnego, proponujemy wam wirtualny kurs z ewolucji rocka garażowego lat '60 w punk rock lat '70! Dlaczego? Wiedza jest cenniejsza niż złoto, a nam przyda się trochę usystematyzowania tej stosunkowo mało jeszcze w Polsce znanej działki muzycznej, co jest częścią projektu zmierzającego w stronę opublikowania książki na temat rozwoju muzyki lat '60 od surf rocka do rocka psychedelicznego. Kurs będzie publikowany w krótkich postach z klipami muzycznymi.

Z powodu trudności w prowadzeniu tego kursu w dwóch językach w jednym poście, zostanie on zdublowany po angielsku!

* * *
Nasza historia zaczyna się w małym mieście Tacoma nieopodal Seattle (północny zachód Stanów Zjednoczonych), w którym lokalny zespół rock'n'rollowy The Wailers odkrywa rhythm'n'bluesowy przebój Louie, Louie autorstwa Richarda Berry'ego i nagrywa pierwszą w historii rockową wersję kawałka wraz z nowym wokalistą - Rockin' Robinem Robertsem wprowadzając prostą progresję trzyakordową: I-IV / V-IV.

Kawałek zostaje wydany przez The Wailers na początku 1961 przez ich własny, lokalny label Etiquette Records, który wkrótce wydaje także ich drugą płytę - At The Castle (1961). Louie, Louie staje się pierwszym garażowym przebojem wszechczasów!

Richard Berry (1957)


Rockin' Robin Roberts and The Wailers (1961)


The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.