Our Blog

Od rocka garażowego do punk rocka - ewolucja gitarowego jazgotu: Część IV


Ewolucja mariażu z surfem odbywała się jednak dalej i te zespoły, które nie zdecydowały się na nagły skręt w stronę brytyjskiego brzmienia, zaczęły wprowadzać do swojego arsenału około 1964 znacznie więcej utworów wokalnych. Duża część z nich była standardami rhythm'n'bluesowymi lub rock'n'rollowymi.

Brzmienie Stratocasterów i Jaguarów (kluczowych dla surfu modeli Fendera) z rozkręconym na maksa sustainem zaczęło powoli odchodzić w przeszłość i pojawił się nacisk na odmienną aranżację z obcymi dotychczas dla gatunku instrumentami tj. organy Vox lub Farfisa, które do połowy lat '60 były używane wyłącznie przez artystów soulowych.

Jednym z tych zespołów surf/garażowych, które miały pokazać nowa drogę, byli The Rivieras z South Bend, w stanie Indiana. Swój pierwszy komercyjny sukces mieli osiągnąć dzięki coverowi klasycznego kawałka California Sun - napisanego przez Henry'ego Glovera i Morrisa Levy'ego - nagranego w 1961 przez Joe Jonesa. Ich wersja, wypuszczona na rynek 29/02/1964 osiągnęła #5 pozycję na Liście Billboardu wprowadzając organy jako część przebojowej aranżacji. Wkrótce był to ulubiony instrument zespołów garażowych.

Joe Jones (1961)

The Rivieras (02/1964)

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.