Farewell

Dear Readers -

It has been over seven years since the Savage Saints uprising. With great regret and after much thought we decided to suspend the activities of the blog. We have asked you about symbolic donation but without any answer. We no longer have the energy and motivation to continue posting. DON'T ASK FOR ANY RE-UPS. Thank you for all the kind words, comments and activity. Goodbye - Savage Saints Crew

Drodzy Czytelnicy -

Mięło ponad 7 lat od powstania Dzikich Świętych. Z wielkim żalem i po wielu przemyśleniach postanowiliśmy zawiesić działalność bloga. Nie mamy już energii ani motywacji do dalszego prowadzenia. Dziękujemy Wam za wszystkie miłe słowa, komentarze i aktywność. Do miłego - Załoga Dzikich Świętych.

Dear Readers - If you are interested in our existence please support us via PayPal. We will be happy to repay you by posting your ads and informations. Please contact us.

15.3.13

Chore IA - Neologizmowa (1994) cassette


Bliżej mi nie znana grupa ze Swarzędza (bodajże), która nagrała bardzo ciekawy materiał wydany przez legendarną wytwórnię Obuh. Z tego, co jestem zorientowany ukazał się tylko na kasecie i nie był wznawiany na LP liub CD. Magiczna muzyka i klimaty - zresztą takie zawsze serwuje Woycek.

Unindexed tape of a Polish band. Largely synthesizer based music, but no always very ambient. Quite experimental.

2 komentarze:

To nie grupa i nie ze Swarzędza. to solowy materiał Jacka Wanata - 1/2 lub 1/3 (w zależności od konfiguracji) zespołu Blimp, który wywodził się z Konina, a ostatecznie osiadł w Poznaniu. Jedyny związek ze swarzędzem to fakt, że materiał został zarejestrowany w swarzędzkim studio "czad".

pozdrawiam,

radek (blimp/grobbing thristle/innercity ensemble/dwutysięczny)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...