Our Blog

Grupa W Składzie: (2013) [wydawnictwo płytowe]


Grupa w Składzie - polski zespół muzyczny założony w 1972 roku w Ożarowie. Podstawowym składem zespołu byli Milo Kurtis, Jacek Malicki, Andrzej Kasprzyk, Witold Popiel i Andrzej Turczynowicz. Do dziś jest to legenda polskiej awangardy muzycznej, o której nie przeczytamy w żadnym muzycznym leksykonie. Milo Kurtis grał na bębnach i buzuki. Jacek Malicki (Krokodyl) i Andrzej Turczynowicz (Amok) na gitarach, Andrzej Kasprzyk grał na saksofonie i flecie, Witold Popiel na trąbce. Koncerty odbywały się w warszawskim klubie studenckim na Krakowskim Przedmieściu "Sigma". W "Sigmie" Grupa w Składzie towarzyszyła często Pawłowi Freizlerowi, Przemysławowi Kwiekowi,Jackowi Gulli i Andrzejowi Zuzakowi.

Grupa w Składzie grała zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na dużej ilości improwizacji, tzw. intuicyjną, eksperymentalną. Intuicja zastępowała muzyczne wykształcenie i, czasami, umiejętności.

Wystąpili na Warszawskiej Jesieni oraz wrocławskim Festiwalu Jazzowym "Jazz nad Odrą", gdzie dostała wyróżnienie, Grupa w Składzie wygrała Festiwal Awangardy Rockowej w Kaliszu (1973 r.w kategorii otwartej; grupa powróciła na polskie sceny wraz z generacja młodych jazzmanów, muzykę określaną dziś jako jass.

W 2008 roku zespół powrócił do grania. W składzie: Jacek "Krokodyl" Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel ponownie zadebiutowali 3 grudnia 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego Irka Dobrowolskiego "Spalony" - film o artyście Jacku Wilewskim.

http://grupawskladzie.com/


Wydawnictwo płytowe zespołu Grupa w Składzie, dokumentujące dokonania legendarnej grupy muzyki improwizowanej lat 70-tych. Będzie to debiutancka płyta zespołu założonego przez Jacka Malickiego, Milo Kurtisa i Andrzeja Kasprzyka. Od początku istnienia związany ze sztuką konceptualną, z artystami: Zofią Kulik, Przemysławem i Pawłem Kwiekami, Pawłem Freislerem i innymi. Przedstawiciele tzw. muzyki intuicyjnej, opartej na wzajemnej komunikacji, ale zarazem muzycznej dekonstrukcji. Pomimo braku akademickiego wykształcenia śmiało nawiązywali  do twórczości tuzów awangardy: Johna Cage, Karlheinza Stockhausena czy członków grupy Fluxus. Zespół widmo, zawiesił swoją działalność ok.1975, by reaktywować się w 2008, podczas koncertu w Centrum Sztuki Współczesnej. Promocja płyty odbyła się 20.XII.2013 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Płyta jest darmowa, współfinansowana przez MKiDN. Zawiera nagrania z Festiwalu w Kaliszu, Dziekanki oraz jedną nową kompozycję. Do płyty dołączona jest obszerna, 40 str.książeczka ze zdjęciami KwieKulik i Tomasza Sikorskiego. Koszt wysyłki wynosi 15 zł. Dane do przelewu: 89 1140 2004 0000 3002 3518 5834

W Warszawie możliwy odbiór osobisty. Kurator: Łukasz Strzelczyk. Kontakt: http://trzeciafala.org/


The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.