Our Blog

Promocja wydawnictwa Grupa w Składzie 17.01.2014


„słyszę dźwięk rzucony w powietrze między nim a mną, słucham go, biorę do siebie i odrzucam z powrotem w jego stronę” - Jacek Malicki (Krokodyl)

Promocja wydawnictwa płytowo-książkowego dokumentująca dokonania legendarnej formacji GRUPA W SKŁADZIE, głównego reprezentanta muzyki improwizowanej w pierwszej połowie lat 70. Trudno w to uwierzyć, ale jest to debiutancka płyta zespołu założonego przez Jacka Malickiego, Milo Kurtisa i Andrzeja Kasprzyka. 60 minut archiwalnych nagrań z Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu, miks nagrań połączony z utrwalonym zapisem performance Bałdygi, Szajny i Onucha oraz jedna, nagrana współcześnie kompozycja.

Od początku lat 70. Grupa w Składzie była silnie związana ze sztuką neoawangardową, konceptualną (stąd nazwa) zwłaszcza z artystami: Zofią Kulik, Przemysławem i Pawłem Kwiekami, Pawłem Freislerem, Jerzym Kaliną i innymi. Uczestniczyli w szeregu działań i praktyk artystycznych podczas „I Czyszczenia Sztuki”, „Osiągnięcia awangardy a sztuka polityczna”, „Zjazd marzycieli” „Papierowy prorok” etc. Muzycy Grupy byli rezydentami kilku ważnych przestrzeni artystycznych: Galerii Sigma, Repassage, Galerii El w Elblągu. Przedstawiciele tzw. muzyki intuicyjnej, opartej na wzajemnej komunikacji, ale zarazem muzycznej dekonstrukcji. Bez kompleksów wobec artystów z Zachodu nawiązywali do twórczości ówczesnych tuzów awangardy: Johna Cage, Karlheinza Stockhausena czy członków grupy Fluxus. Zespół widmo, zawiesił swoją działalność ok. 1975 roku, by reaktywować się po ponad 30 latach w 2008 r., podczas koncertu w Centrum Sztuki Współczesnej.

Celem tego wydawnictwa jest pokazanie i uwypuklenie tych związków oraz ponowne zainteresowanie awangardową muzyką z lat 70. w możliwie szerokim kontekście.

Spotkanie odbędzie się 17.01.2014 o godzinie 19.00 w Nie Zawsze Musi Być Chaos

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala”
Producent płyty: Łukasz Strzelczyk

http://trzeciafala.org/
https://www.facebook.com/pages/Trzecia-Fala/711741062169496
 

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.