Our Blog

Grzegorz Pleszyński - Antidepressant Music in the Car (2013)


Artysta i pedagog, zajmuje się między innymi takimi dziedzinami sztuki, jak performance, instalacja, video art. Z wielką pasją i umiejętnością tworzy sztukę z ludźmi spoza kręgów artystycznych. Wciąga ich w obszar działań artystycznych, przekazując im swoje przesłanie o harmonii człowieka z innymi ludźmi, naturą i kosmosem. Pracuje z ludźmi skazanymi w więzieniach, za swoją dziesięcioletnią pracę otrzymał srebrny medal zasługi z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych. Wraz z Henrykiem Narewskim działa około 20 lat w Bydgoskim Areszcie Śledczym i innych placówkach penitencjarnych. „Harmonia Sztuki – Harmonia Świata” jest akcją mającą na celu poszukiwanie poprzez sztukę własnej tożsamości i przywrócenie ludziom poczucia przynależności do społeczeństwa. Pleszyński jest przekonany o ważnej misji sztuki we współczesnym świecie, zdominowanym przez racjonalne myślenie. Sztuka, wywodząc się z magii, ma w sobie siłę, która jest w stanie przeciwstawić się dewiacjom i wynaturzeniom cywilizacji technicznej i przywrócić poczucie harmonii z naturą, wszechświatem i drugim człowiekiem. Współtworzy z ludźmi niepełnosprawnymi i upośledzonymi. Jest autorem wielu projektów artystycznych z ludźmi niepełnosprawnymi, między innymi w bydgoskiej szkole dla osób niedowidzących.

Uczy dzieci i młodzież, za co nagrodzony został nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i nagrodą Kuratora Oświaty. Od 1999 roku jest dyrektorem bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Muzeum Artystów (International Artists Museum). Był współorganizatorem Konstrukcji w Procesie 2000 pod nazwą „Ta Ziemia Jest Kwiatem”.

Jest autorem projektu edukacyjno-artystycznego pn. „Antydepresyjna Szkoła”. Odbyło się już 11 edycji tego wydarzenia. Wzięło w nich udział około 1000 szkół podstawowych i średnich z Polski i zagranicy. Prowadzi warsztaty i prelekcje o sztuce i jej filozoficznych odniesieniach do współczesności.

***

Nareszcie jest - muzyka do samochodu...!!! Najlepsza jaką można sobie wymarzyć na długie trasy. Samochód to idealne miejsce do słuchania, zwłaszcza – do słuchania płyty Grzegorza Pleszynskiego, ANTIDEPRESSANT MUSIC in the CAR. Nagrał ją ze znakomitym gitarzystą Sławomirem Szudrowiczem (Something like Elvis, Potty Umbrella). Do współpracy zaproszonych zostało kilku muzyków, takich jak: Jerzy Mazzoll, ze świetnym motywem na klarnety, oryginalnie brzmiący na pianinie Jarosław Misiewicz, poszukujący na keyboardach Artur Maćkowiak oraz rewelacyjna wokalistka Adela Konop. Poza tym na płycie głosu użyczają: Ann Noel, Ben Patterrson, Erik Andersen, Michael Staab, Ryszard Waśko, Paweł Łysak, Jarosław Kozłowski, Dodi Reifenberg, Anja Teske i wielu innych. Płyta roi się od zaskakujących zestawień dźwiękowych. Nagrywana była głównie w Berlinie i Bydgoszczy. Każdy utwór to osobna opowieść, wymagająca skupienia, dlatego samochód wydaje się być miejscem idealnym, zwłaszcza podczas jazdy na długiej trasie…..a więc wycisz się, zwolnij i w droge….


He is a polish artist who lives and works in Berlin and Bydgoszcz. His field of activity covers performance, installation, video art. He is an author of social projects such as working with prisoners, children, disabled people. He is an educator and a teacher. He studied at the School of Art at Nicolaus Copernicus University in Torun. After graduating he became a primary school teacher as well as a high school teacher in Bydgoszcz and at the same time he was involved in many projects of artistic society. In 1995 he was invited to have a solo exhibition at the Colour Square Gallery in Melbourne, Australia. In 1998 he took part in Construction in Process 'Bridge' in Melbourne. In 1999 he became the director of Bydgoszcz Office International Artists Museum. In 2000 he was one of organizers Construction in Process 'This Earth is a Flower' in Bydgoszcz, Poland.

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.