Our Blog

Bexa Lala - Sukow (2000)Bexa Lala zrodziła się w 1983 roku w Poznaniu. Zespół powstał z industrialno-punkowej formacji "Leo Patett and his flying drums", po samobójczej śmierci jej wokalisty Pola - charyzmatyka poznańskiego podziemia muzycznego. Wymykająca się wszelkim kwalifikacjom gatunkowym Bexa Lala nigdy nie występowała na żywo, choć zdarzyło się kilka koncertów zagranych przez pojedynczych muzyków związanych z grupą. Występowali oni pod szyldami "Taz", czy "Mechaniczna Pomarańcza", głównie w galeriach sztuki alternatywnej. Grupa nagrywała swe albumy w warunkach domowych i rozsyłała te produkcje w formie kaset audio do zaprzyjaźnionych luminarzy awangardy.

Muzykę tworzono ze wszystkiego co wydaje dźwięki. Zespół produkował własne instrumenty. Słynna stała się gitara elektryczna Taza - Słoń - strojone harmolodycznie monstum z wbudowanymi przystawkami i przetwornikami mogące nawet wydawać dźwięki tokującego wieloryba.

W latach osiemdziesiątych powstały "Nowy Swing", "Słoń" (wydane w roku 1990 na kasetach przez jedną z pierwszych polskich niezależnych wytwórni "Fala"), a także "Gdzie jest Generał", "Zęby trębacza", "Orkiester". Od początku swej działalności zespół bawił się elektroniką i dziwnym soundem, co wielu miało mu za złe przy panującej modzie na "granie rękami". Większe uznanie znajdowała zawsze Bexa Lala za granicami Polski.

Warszawski Remont planował płytowe wydanie albumu "Gdzie jest generał", ale z powodu rozmaitych zawirowań personalnych nigdy nie zostało to zrealizowane. We wczesnych latach 90-tych grupa całkowicie zamilkła na oficjalnym forum, choć istnieje mnóstwo materiału muzycznego z tamtych czasów nagranego wyłącznie do szuflady. W szufladzie leżą "Alice in Wonkerland" - 1991, "Mzimu" - 1992, "H.U.Y. - happy under yetti" - 1993 i pojedyncze utwory. Zespół związał się wówczas na dobre i złe ze swym duchowym guru - Valentinem Slabem, który skierował umysły muzyków na zupełnie nowe pola. Muzyka Bexa Lali zaczęła mieć pierwsze znamiona tego co nazywamy dziś bardzo potocznie techno-transem.

Powstał Wektor Siłowy - wielogodzinne video z dźwiękami Bexa Lali filmowane w ruderach, slumsach, starych fabrykach, podziemnych garażach i wnętrzach silosów z udziałem żywych aktorów, zabawek, roślin i owadów. Wektor Siłowy bardzo przypominał klimatem Erasurehead - Lyncha, ale niestety zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Teraz zespół pojawił się ponownie na scenie muzycznej z materiałami Sukow , Cryptic Loreloop, Single i Tesus Teknus Vivus, którymi udawadnia, że Bexa Lala ma się dobrze i nie minął jej znakomity humor. Wszystkie te płyty zostały stworzone przez nowy skład Bexa Lali, od której odszedł Patet, żeby grać jazz karaluchom. (serpent)

Personel is:
Taz
Dooshek
Valentine Slab... Similarly as in "Sukow" (produced in 2000) [Bexa Lala] explores the area of new electronic music. . . fiddling with trip-hop, ambient or subtle house, the musicians of Bexa Lala form a new intriguing style. The melodies merely manage to cover deeper emotions and creative potential. This record has more than one face :) Rhythmical and melodic structures are sometimes saturated with vocals. Music is a medium replacing descriptive lyrics. And does it well...

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.