Our Blog

Bóm Wakacje W Rzymie (1986)Bóm Wakacje w Rzymie - zespół powstał w Trójmieście w 1984. W 1985 wystąpił na festiwalu "Róbrege" co zostało udokumentowane na kasecie pochodzącej z festiwalu. W 1986 nagrał singla dla Tonpressu. Zakończył działalność ok. 1988 roku. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

"Kapela ta zwraca dużą uwagę na tworzony wokół siebie klimat. Chodzi o image i związaną z nim sceniczną prezentację, ubiór, fotografię, ale nie tylko. Jako przykład przytoczę wywiad jaki Bómy zrobiły z Bómami:

- Skąd nazwa Bóm Wakacje w Rzymie?
- Zachowaliśmy wiele obrazów z Japonii. Opisywano nam jedynie rzeczy, my zaś wyobrażaliśmy je sobie. Są to obrazy osobiste, na pewno nieprawdziwe. Dla nas równie realne jak te, które znamy, choćby piramidy Chin-Chen-Iza, I podobnie jest z naszą muzyką.

- Skąd się wzięła wasza muzyka i jak ją można określić?
Opowieść o "bóm" zaczęła się chyba w tym portowym mieście środkowego wybrzeża. Posłuchaj czasami syren odpływających statków. Tam powstała nasza muzyka. Ale "bóm" to może być również smak czekoladowego cukierka i butelka z sokiem cytrynowym. Określeń jest na pewno wiele. Jedno z nich to przymiotnik "bóm".

- Proszę o krótką historię zespołu.
Powstaliśmy parę lat temu. Graliśmy w różnych miejscach i sytuacjach. Poznaliśmy wielu ludzi, którzy wpłynęli na to, że "bóm" jeszcze wybucha. Nieciekawy jest ten życiorys, tak jak nieciekawe są życiorysy zalegające setkami w złowieszczych urzędach różnorodnych organizacji.

- Jaką muzykę uważacie za "najwspanialszą"?
Dobra muzyka jest łatwa do rozpoznania. Bo to, co opisuje jest bliższe prawdy, niż gdyny miao się to dziać w rzeczywistości. Gdy się ona kończy powstaje uczucie, że wszystko to przydarzyło się tobie i jest już twoje. Dobro i zło, zachwyt i ból, ludzie i okolica i nawet pogoda.

Szkoda, że nasi decydenci nie mogli przeczytać tego wywiadu. Nie mogąc zrozumieć o co chodzi w nazwie zespołu postanowili, że singiel z piosenkami "Pierwszy" i "Dziewiąty" będzie podpisany jedynie Wakacje w Rzymie! "Jak się pojawił singiel Dezertera to my rzeczywiście się cieszyliśmy. Uwierzylismy, że istnieje szansa. A teraz ten nasz krążek jest kopem dla naszych kumpli". Członkowie Bóm Wakacje w Rzymie przyznają, że wielki wpływ na ich twórczość ma kino. Ich muzyka jest nawiązaniem do stylistyki filmowej lat piećdziesiątych i sześćdziesiątych, w szczególności francuskiej nowej fali. Niestety wciąż ich największym utrapieniem jest brak stałego składu. Non Stop Nr 5(164)/1986"

Maciej Wanat - drums (równolegle w Aptece)
Budgie - bass
Anna Miadowicz - keyboards(później w Oczi Cziorne)
Jowita Cieślikiewicz - flute (później w Oczi Cziorne)
Katarzyna Przyjazna - vocals (później w Oczi Cziorne)

Bóm Wakacje w Rzymie was the very interesting band of underground independent scene in Poland in 80's. They released only one single (in comments) for Tonpress and few tracks on half -official tapes.

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.