Our Blog

Haiku Fristajl (2006)Nie jestem wielkim fanem takich brzmień, ale w przypadku tej płyty jestem pod wielkim wrażeniem. Nie przesadzę jeśli powiem, że kopara mi opadła. Pomijając świetne transowe brzmienie smaczku jej dodają bardzo fajne teksty Dariusza "Brzóski" Brzóskiewicza choć jak wspominam kultowy w niektórych kręgach program Lalamido - to kiedy Brzóska się pojawiał i zaczynał glosić swoje poezyje - ściszałem telewizor. W tym przypadku jest jednak inaczej. Polecam serdecznie.

Filozofią projektu Haiku Fristajl jest przenikanie się dwóch kultur - japońskiej i polskiej. Polskie Haiku, śpiewane przez zespół po japońsku, będzie zrozumiałe dla Japończykow. Natomiast japoński tekst będzie atrakcyjny dla polskiego odbiorcy, między innymi dlatego, że w tym samym utworze usłyszymy jego polski odpowiednik. Stąd pomysł, aby twórczość Haiku Fristajl propagować jednocześnie w tych dwóch krajach. Cała identyfikacja graficzno-wizualna zespołu opiera się również na przenikaniu barw narodowych Polski i Japonii. Część słowna (haiku w naszej nazwie), napisana przez Dariusza "Brzóskę" Brzóskiewicza , została okraszona kompozycjami (fristajl z naszej nazwy) Wojtka "samplaire" Chołaścińskiego , Marcela "EmCe Kwadrat" Adamowicza oraz Roberta Usewicza i Krzysztofa Janika .Muzycy:

Brzóska to niestrudzony propagator japońskiej poezji haiku oraz uznany autor ponad 1000 wierszy tego gatunku. Jego utwory można znaleźć w "Brulionie", doczekały się wydania książkowego oraz zostały opublikowane w "Antologii polskiego haiku", pod redakcją Czesława Miłosza.

W latach 1992-2000 haiku Brzóski zyskały oprawę inscenizacyjną w serii popularnych programów telewizyjnych "Lalamido", "Brzóska Show" oraz "Dzyndzylyndzy", gdzie Brzóska sam odgrywał sceny wierszy, wcielając się w postaci w nich występujące, oddając aktorsko ich prześmiewczo-surrealistyczne przesłanie. Ponadto, twórczość poety stała się ostatnio przedmiotem poważnych rozpraw naukowych oraz inspiracją dla poszukiwań młodych twórców. Powraca też moda na czytanie i tworzenie haiku, co znajduje oddźwięk w stałej rubryce "Haiku Brzóski" na łamach tygodnika "Przekrój", gdzie Brzóska na bieżąco prezentuje swoje najnowsze wiersze. W Haiku Fristajl śpiewa i mówi oraz pisze.Marcel Adamowicz vel EmCe Kwadrat - założyciel i wieloletni lider trójmiejskiego zespołu Blenders (m.in. laureat platynowej płyty za album "Fankomat", dwukrotnie nominowany do Fryderyków za albumy "Kaszebe" oraz "Wirtualny Kozioł"). Obecnie kompozytor, a także producent reklam. W Haiku Fristajl komponuje, śpiewa i gra na klawiszach.

Stanisław Soyka - śpiewak jazzowy, pianista i kompozytor, autor tekstów. W Haiku Fristajl gra na klawiszach i skrzypcach oraz spiewa i mówi.

Wojtek Chołaściński aka samplaire - kiedyś popularyzator muzyki niekomercyjnej w programie w szczecińskim radiu - dziś niespokojna dusza każe mu układać dźwięki we własne kompozycje lub remixy innych wykonawców. Jako Bobby Peru (w 1994) skleilł kilka piosenek i z pomocą hiphopowej wokalistki AHA zrealizował stary polski przebój w nowej wersji "W-jak wiosna". Jego "Palce samplaire'a remix", przeróbka piosenki Sweet Noise "Nie było", znalazł się na singlu zespolu. "Take Care", utwór solowy, zaistniał na składance wydanej przez Triangle Project, obok kompozycji twórców z całego świata. W Haiku Fristajl komponuje, programuje maszyny i gra na nich. (serpent.pl)

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.