Our Blog

Zakarya - Something Obvious (2003)"Avant klezmerski" kwartet, założony w 1999 roku przez francuskiego akordeonistę Yvesa Weyha (Pascal Gully - perkusja, Vincent Posty - gitara basowa, Alexandre Wimmer - gitara, live electronics).

Zakarya to współczesny jazz, inspirowany tradycją żydowską, "z domieszką" zadumy, groteski i humoru, z silnymi wpływami improwizacji (niezbędnej wszystkim Tzadikowym muzycznym rozwiązaniom). To muzyka bezpośrednia i energetyczna, zaangażowana i radosna, unikająca ślepych uliczek i banałów. To odświętny i eklektyczny świat, łączący muzykę klezmerską z rockiem, haevy metalem. To eksperyment i poszukiwanie. To radykalizm spod znaku Johna Zorna, którego w grze francuskiego kwartetu uderzyła wielka wrażliwość połączona z szorstkością i surowością brzmienia, pozorne odejście od starej klezmerskiej tradycji pełne eksplozywnego tańca;

Pierwsza płyta - Zakarya - została wydana w Tzadiku w 2001 roku, kolejna - Something Obvious - dwa lata później. "To twórcza podróż przez wschodnią Europę z charakterystycznymi dla niej dowcipnymi walcami, kiczowatym akordeonem i bałkańskim rockiem. Łącząc czarujący humor z porywającymi rytmami i zapierającymi dech współbrzmieniami, Zakarya szybko stała się jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń na żydowskiej scenie muzycznej w Europie" (www.tzadik.com);

Nie raz wydaje się, że Zakarya balansuje na cienkiej granicy, ale nigdy, oczywiście, jej nie przekracza. Wszystko jest tu zanurzone w jazz-rockowej psychodelii - mocnej, intensywnej, pełnej witalności i swobody. Krzywe zwierciadło i humor są jak melancholia - lekarstwo na rozpacz. A wszystko dzięki spajającym każdą chwilę dźwiękom akordeonu i gitary, które jak szum ulicy - tak konkretny i namacalny - sprowadza wszystko na ziemię.

Po Something Obvious ktoś napisał, że ta kombinacja muzyki klezmerskiej, eksperymentalnej i heavy-metalowej jest żydowską wersją Black Sabbath. Na płycie Zakarya Yves Weyh opowiada: "utwór Le trou powstał na kanwie historii matki mojego przyjaciela. W czasie wojny ona ukrywała się przez dwa lata w lesie, chroniąc się przed wywózką... Melodia wykorzystana w utworze Paul K. jest ludową melodią alzacką. Ale w Alzacji istnieje kilka ludowych melodii wspólnych tak dla Alzaków, jak dla Żydów - tylko z odmiennym tekstem. Czy więc są to pieśni alzackie, czy żydowskie?". Może to wszystko nieważne, skoro i tak ta muzyka płynie prosto z serca. I duszy. (festivalinfo)


Based in Paris, Zakarya were founded in 1999 by visionary accordionist Yves Weyh and feature Alexandre Wimmer on guitar, Vincent Posty on bass, and drummer Pascal Gully. Musically exploring aspects of Jewish history, humor, rhythms, scales, and sensibilities, Zakarya blend folk motifs with rock energy, klezmer abandon, and a general urge to break boundaries. The group signed with John Zorn's Tzadik Records in 2000, releasing Zakarya on the label a year later in 2001, following it with Something Obvious in 2003, 413A (featuring a guest spot from guitarist Marc Ribot) in 2006, and The True Story Concerning Martin Behaim in 2008. (Steve Leggett)

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.