Our Blog

Re: VA - Working-Class Devils. Subversive Beat , R'n'B and Psych From Poland 1965-70 (2011)

Czytelnik naszego bloga - Szarpidrut - przesłał nam informację o nowym, bardzo ciekawym wydawnictwie, które powinno zainteresować miłośników brzmień lat 60-tych, a szczególnie polskiej muzyki. No i udało się !!! - z przyjemnością prezentujemy Wam ten unikalny materiał.

"Ta składanka na pewno zadziwi wszystkich zakręconych na punkcie lat 60, ale nie tylko. Nie co dzień mamy przecież okazję posłuchać nagrań, które zdawałoby się już nigdy nie ujrzą światła dziennego. Working-Class Devils to właśnie zbiór 16 takich polskich rockowych kawałków z lat 1965-1971. Tu się wszyscy skrzywią i stwierdzą znudzeni: ale takich składanek jest przecież od metra. Otóż właśnie nie, co zaraz postaram się udowodnić.

Zacznę od najważniejszego czyli muzyki, bo tu sensacja goni sensację. Podobnie jak w przypadku kultowej już składanki Wrenchin’ The Wires mamy tu do czynienia z „prawdziwym” big beatem – „garażowym” i jazgotliwym, niepoddającym się za bardzo gomułkowskiej cukierkowatości a la Czerwono-Czarni czy Czerwone Gitary. Z 16 utworów na płycie tylko trzy są w miarę znane i dostępne gdzie indziej - Klan, Trzy Korony, Filipinki – choć wybór nagrań też nie jest zbyt „polski”. Niektóre to utwory dla fanów niemal legendarne (choć nigdy oficjalnie niewydane bądź niewznowione) jak Ballada o nutriońcach Zdroju Jana, Huk puk Szwagrów czy Purple Haze Niebiesko-Czarnych. Oprócz tego są też absolutne białe kruki – zespoły Elar, Śliwki, Birbanci, Filipy, o których każdy prawdziwy kolekcjoner big beatu wiedział, że podobno coś kiedyś nagrały, ale nikt tego nigdy nie słyszał. Do tego dwie wersje radiowe (też chyba nigdzie niedostępne) Cool Jerk Polan i Dwudzieste szóste marzenie Skaldów, obie lepsze, bardziej zadziorne od dobrze znanych wersji płytowych. Całość daje potężnego rockandrollowego kopa i mnóstwo radości z obcowania z czymś elitarnym, czego nikt inny dotąd nie słyszał. Gdybym miał porównać ten zestaw do polskich wydawnictw, np. do Warszawskiego Rock and Rolla lat 60 (również wydanego na winylu), to powiedziałbym, że to jak niebo i ziemia, inna liga po prostu.

Już samo to, że składanka została wydana tylko na Zachodzie (Niemcy? Wlk. Brytania?) i tylko na winylu w nakładzie 500 egzemplarzy (podobno, bo pewności nie ma) świadczy o tym, że ma to być kolekcjonerski rarytas. Ktoś niezorientowany pewnie pomyśli, że tylko jakiś chory wydawca mógłby chcieć wypuścić nasz przaśny big-beat za granicą. Tymczasem wygląda na to, że to my Polacy jesteśmy największymi ignorantami, a dobrą muzykę inni sprzątają nam sprzed nosa. Jakoś kolekcjonerzy na całym świecie gotowi są zapłacić dobrą cenę za taką przaśną płytę. Oczywiście musi ona zawierać świetne i ciekawe kawałki, a nie wciąż te same „złote hity lat 60” odgrzewane w kółko przez Polskie Nagrania jak „Czterej pancerni i pies” przez TVP. " (Szarpidrut)

Side A
 1. KLAN - Nie sadźcie rajskich jabłoni
 2. ŚLIWKI - Gdy oczy zamknę
 3. POLANIE - Cool Jerk (radio version)
 4. ZDRÓJ JANA - Ballada o nutriońcach
 5. SZWAGRY - Huk puk
 6. BARDOWIE - To nic
 7. BIRBANCI - Jeden z nas
 8. ELAR - Moloch

Side B
 1. NIEBIESKO-CZARNI - Purple Hazy
 2. TARPANY - Kwiatki
 3. TRUBADURZY - Gdy ona mówi tak, myślę nie
 4. KRZYSZTOF KLENCZON & TRZY KORONY - Piosenka o niczym
 5. FILIPY - Lawina
 6. CZARNE GOLFY - Nie dla ciebie
 7. SKALDOWIE - Dwudzieste szóste marzenie (radio version)
 8. FILIPINKI – Hej nam hej


BEAT ROAD RECORDS returns after a longer silence with a new sensational production feat a number of incredible cool, rare and extraordinary rarities from the polish 60s scene that will give a completely new insight into one of those still underexplored scenes from behind the Iron Curtain. Tough Beatmusic, savage Garagepunk, mindbending Freakbeat and killer Psyche - all 100% guaranteed to burn itself into your ears and brains. LP features the freakbeat-psych kick-off by Klan or the girls-in-the-garage-meets-Eastern-folk wrap-up by Filipinki. It rumbles through Zdrój Jana's and Trzy Korony's fuzzy psychedelic weirdness and Szwagry's rough garage-punk. Along comes a freakish protest psycher by Elar, snarling garage by Czarne Golfy, Filipys cool surf instro "Lawina", Niebiesko-Czarni's fuzztone madness on "Purple Haze", organ-driven ravers by Tarpany and Polanie who provide a cool garage/mod rendition of the Capitols "Cool Jerk" alongside other, all uncompiled and unbelievable gems. The sound quality is fantastic and the English-written liner notes are superior, detailed and exciting too. Great artwork, b&w and colour pictures of the bands and sleeves complete this unique and mind-opening comp. With its 500-copy pressing it just can't be around for long, so grab it before the "Bloc Beat" craze hits the garageland for good. No Overlaps to previous comps from the polish Sixties.

link in comments

13 komentarzy:

Ankh pisze...

link 1 or link 2.

pass: savagesaints

Holly pisze...

Thank you!

http://polskibigbitinietylko.blogspot.com/ pisze...

Bardzo ciekawe wydawnictwo. Oby więcej takich perełek było wydawanych. Wspaniały blog!

lokata101 pisze...

Ciekawa kompilacja. Oby tylko więcej wydawano takich perełek. Wspaniały blog.

lokata101 pisze...

Bardzo ciekawa kompilacja. Oby więcej takich perełek było wydawanych. Wspaniały blog!

Conradino Beb pisze...

$20 na eBayu, gdyby ktos szukal...

Anonimowy pisze...

A na Allegro.pl 90 zł - patrz http://allegro.pl/working-class-devils-polski-big-beat-nowosc-i1982121939.html

Bigbitowiec

Anonimowy pisze...

Po przyjrzeniu się opisowi czytelnika o ksywce "Szarpidrut" nasuwa mi się tylko jedna uwaga. Co do "cukierkowatości" Czerwonych Gitar to proponuję posłuchać album "Na fujarce". Prawie każdy utwór z tej płyty chyba by tu pasował. A że potem zespół znowu poszedł drogą komercji, to inna sprawa.

Bigbitowiec

Anonimowy pisze...

Opis na wkladce do plyty odnosnie Krzysztofa Klenczona i Trzech Koron zawiera wiele nieprawdziwych informacji:1) Klenczon odchodzac od Czerwonych Gitar nie przejal nieznango zespolu swego kuzyna, tylko zalozyl swoj wlasny zespol, w sklad ktorego wszedl jego kuzyn Ryszard; 2) Nazwa Trzy Korony wcale nie odnosi sie do nazwy szczytu gorskiego w Tatrach; 3) Menadzerem zespolu wcale nie byl facet, ktory zostal pozniej Minstrem Finansow i ktory ubiegal sie o fotel prezydencki - organizatorem tras koncertowych byly rozne estrady a pozniej kierownictwo organizacyjne przejal akredytowany organizator z ramienia Polskiej Federacji Jazzowej; 4)Powodem wyjazdu Klenczona do USA nie bylo wcale brak rzekomego dobrego odbioru przez publicznosc i media, ale jego prywatne rodzinne sprawy zmusily go do wyjazdu z Polski na staleg, czego pozniej bardzo zalowal. Ktos kto napisal powyzsze nieprawdziwe infromacje, bezmyslnie powiela bledne wypowiedzi ludzi niekompentnych. Szkoda, ze wydawnictwo nie wysililo sie na sprawdzenie podanej infromacji. Uderza to nie tylko w dobre imie samego zespolu, ale takze nie swiadczy dobrze o rzetelnosci wydawcy.

Ankh pisze...

No cóż, nam pozostaje jedynie podziękować za ten cenny komentarz - szkoda aczkolwiek, że anonimowo podpisany. Uważam, że w przypadku tego typu sprostowań jest to rzecz najważniejsza. My oczywiście nie jesteśmy "wydawcami", ani nie mamy związku z wydawnictwem, więc nie poczuwamy się absolutnie do błędów, które zawiera wkładka. Pozostaje nadzieja, że ktoś z wydawców przeczyta tę informację i przy wznowieniu naprawi swoje kiksy.

lokata101 pisze...

To, że komentarz jest anonimowy nie przydaje mu wiarygodności. Po drugie komentarz tylko deprecjonuje nieprawdziwe (wg autora) informacje, natomiast nie daje wyczerpującej odpowiedzi na dane zagadnienia. I tak, jeśli nazwa zespołu nie odnosi się do szczytu w Pieninach, to z czym jest związana? Jeśli menedżerem grupy nie był A. Olechowski (a to podaje m. in. Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej ROCK'N'ROLL 1959-1973), to kto konkretnie - personalnie. Ponad 30 lat, które minęły od śmierci Pana Krzysztofa to, myślę, wystarczający czas, aby niektóre sprawy wyjaśnić, dobrze je wyświetlić - np. powody wyjazdu do USA. Jeśli ma Pan / Pani wiadomości, których inni nie mają to dobrze, aby je wyjawić. A najlepiej np. zamieścić notkę w Wikipedii, albo skontaktować się ze mną - blog "Polski bigbit i nie tylko".

karłowata brzydota ludzkiego kaktusa pisze...

Byłoby fajnie posłuchać powyższej kompilacji, niestety linki nie działają. Jeśli istnieje możliwość reuploadu, pięknie proszę.

Będę dozgonnie wdzięczny.

szybkilester pisze...

ja również chętnie posłuchałbym tego materiału ale wszystkie linki już nie działają więc może jakiś re-up? btw. znalazłem obie części na discogs i być może zakupię ale byłoby miło móc wysłuchać tego wcześniej aby podjąć jedyną słuszną decyzję ;)

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.