Our Blog

Heavy Metal Sextet (1983)Mariusz Bogdanowicz - Double Bass, Bass;
Mirosław Sitkowski - Drums;
Jarosław Małys - Keyboards, Piano: Acoustic, Fender Rhodes;
Tadeusz Jakubowski - Saxophone [Alto, Soprano];
Janusz Kowalski - Saxophone [Tenor];
Waldemar Szymański - Trumpet, Flugelhorn

W roku 1983 miałem krótki okres w życiu kiedy słuchałem heavy metalu i idę, którego razu - to był wtedy jeszcze DT Junior - widzę, że w sklepie tę płytę i od razu ją kupiłem. No, bo jak ? Heavy Metal Sextet to pewnie grają heavy metal. Położyłem płytę na adapterze Daniel i co ? Jakaś totalna kicha - beznadziejna fiukanka. Taki to był mój pierwszy - dosyć humorystyczny - kontakt z tym albumem. A teraz - po latach - inaczej już odbieram i całkiem przyjemnie się tego słucha.

Zespół Heavy Metal Sextet został założony na Akademii Muzycznej w Katowicach w 1982 roku, krotko przed krakowskim konkursem Jazz Juniors.

Zespół HMS sięgał w momencie założenia do tradycji hard-bopowej, jednak już wkrótce rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Wówczas to standardy z ery Silvera, Adderleya i Milesa Davisa, zostały zastąpione kompozycjami Szymańskiego, Kowalskiego i Bogdanowicza. Taki charakter zespołu utrzymał się właściwie aż do końca jego istnienia tzn. do 1984 roku.

W tak krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore wzburzenie na scenie jazzowej w Polsce i za granica. W 1982 roku zespół wygrał konkurs Jazz Juniors, a większość jego członków otrzymało nagrody indywidualne. W tym samym roku wygrywa również "Klucz do kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i " Złotego Dyzia" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jazz Forum uznało HMS za "Nowa nadzieje" roku 1982. W 1983 ukazuje się pierwsza płyta HMS wydana przez wytwórnię Poljazz.

Sukcesy zespołu to również: występ na Jazz Jamboree obok Milesa Davisa, I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II w Hoeilaart (Belgia), gdzie trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał nagrodę solistyczną. Rok później wydana zostaje kolejna płyta dla Poljazzu. Na koncie zespół ma również występy na festiwalach Umbrie Jazz w Perugii (Włochy), Jazz Jamboree oraz Bratysławskie Dni Jazzowe (Słowacja). Pod koniec działalności zespól należał do czołówki polskiego jazzu, co odbiło się w ankiecie Jazz Forum i tak HMS w kategorii "Zespół roku 1984" uplasował się na II miejscu.

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.