Our Blog

Pchełki - Hop Siup (2009)

Gdziekolwiek natykam się na jakieś informacje o zespole o wdzięcznej nazwie Pchełki czytam, że "zespół intensywnie pracuje na materiałem na płytę" - to jest po prostu zdumiewające. Niby nic takiego tylko, że pracuje chyba już od 2009 roku. A powinni wydać już dawno, bo muzyczka bardzo fajna i świeżo brzmiąca nawet jeśli wziąć pod uwagę rok wydanie tej EP-ki.

***

Zespół Pchełki choć wciąż jeszcze bez płyty, to już wykreował nowy gatunek muzyczny, tzw. hop-siup. Takie właśnie luźne podejście najlepiej oddaje twórczość Pchełek. Płyta będzie przebojem - wieścimy.

"Pchełki, jak sami o sobie mówią - jeden z najlepszych zespołów koncertowych na świecie, to przedstawiciele nowego nurtu w muzyce, hop-siupu. Etno, post-rock i psychodeliczny pop łączą się z połamanym rytmem jungle'u, transowością trip-hopu, frywolnością jazzu i pociesznością metalu" - piszą o sobie.

Pchełki pochodzą z Aleksandrowa Kujawskiego, małej miejscowości w kujawsko-pomorskim. W skład grupy wchodzą: Marta Rogalsdóttir (wokal, flet), Paweł Rychert (instrumenty klawiszowe, elektronika), Świstak Rogalsson (bas), Damian Kowalski (perkusja). To grupka przyjaciół, którzy znają się z czasów szkolnych z Aleksandrowa."Mieszkaliśmy wszyscy 5-10 min drogi od siebie, lubiliśmy grać, mieliśmy podobne gusta, więc dość naturalnie się to przerodziło w zespół" - opowiada Paweł. Początkowo powstało trio: Marta, Świstak i Paweł. Po roku do ekipy dołączył Damian, również... kolega z klasy. W 2008 roku powstała epka "Hop-Siup", na której znalazło się 7 utworów łączących folkowe motywy z całą paletą muzycznych stylów i naleciałości. Jest i surowy post-rock i psychodela ("Miksują dziewki"), trip-hop (Hunter ‘Bjork', "Wianki", "Kasieńka"), elektronika ("Słonko") i pop ("Uciekaj"). EP w całości jest do odsłuchania na myspace zespołu. Materiał ten przepełniony jest świeżym spojrzeniem na muzykę i emanuje entuzjazmem - słowem, nowa jakość na polskiej scenie.

Nic dziwnego, że posypały się występy na uznanych festiwalach: Open'er 2009, OffFestival 2008, FAMA2008 - tu Pchełki zdobyły Nagrodę Trytona za największą osobowość artystyczną. Na znakomitym festiwalu Nowa Tradycja Marta zwinęła wyróżnienie dla najlepszej wokalistyki.

W 2010 roku w Danii zespół wydał własnym sumptem muzykę ze spektaklu "Knock On Unpainted Wood", do którego grał na żywo. Skąd Pchełki w Danii? - W Danii byliśmy na zaproszenie teatru Mute Comp Physical Theatre, który pracował nad spektaklem poruszającym problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Odnaleźli nas w sieci i zaprosili do współpracy - wyjaśnia Paweł - za miesiąc znowu tam jedziemy, są również plany na kwiecień 2013, także współpraca miło się przeciąga - dodaje.

Obecnie Pchełki intensywnie pracują nad debiutancką płytą. Trzon wydawnictwa stanowić będzie przearanżowany materiał z duńskiego wydawnictwa oraz nowe utwory. Na płycie pojawią się bębny Kuby Staruszkiewicza, a także wielu innych muzyków. Pojawią się też takie smaczki, jak kwartet smyczkowy, saksofon, klawesyn. Płyta powinna ukazać się jeszcze w 2012 roku.

Trzymamy kciuki i czekamy na debiut fonograficzny Pchełek. Wieścimy, że będzie to powiew świeżości na polskim rynku i po prostu dawka świetnej muzyki. Z pewnością u nas o niej przeczytacie.(źródło)

MySpace

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.