Our Blog

KormoranyKormorany to legenda wrocławskiego undergroundu lat osiemdziesiątych. O ich koncertach od lat krążą opowieści - grywali niezwykłą, psychodeliczną muzykę w nietypowej scenerii. Wykorzystywali miejsca "kulturowodziewicze", wieże ciśnień, bunkry, tunele, jazy, których aura i akustyka odbiegały od schematu sal koncertowych i klubów muzycznych. Uczestniczyli w akcjach Pomarańczowej Alternatywy, współpracowali z plastykami z grupy Luxus i niezależną trupą teatralną Klinika Lalek. Tym co wyróżniało kapelę podczas 15 lat grania, była spontaniczność i niekomercyjność oraz teatralny charakter ich koncertów, z odpowiednią
scenografią i dramaturgią.


Jazz Club Rura, Wrocław

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych zaczyna się teatralna przygoda Kormoranów. Po sukcesie "Historyji o Chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka - Grand Prix na Festiwalu Klasyka Polskiego Opole '94 i nagroda za najlepszą muzykę - pracuja głównie w teatrach warszawskich: Dramatycznym ("Ptaszek Zielonopiory" Gozziego, "Wyprawy Krzyżowe" Białoszewskiego), Rozmaitościach ("Testament Psa" Suasuny, "Skóra Węża" Snajdera), Powszechnym ("Wesołe kumoszki z Windsoru" Szekspira), Montownia ("Raj Utracony"), w legnickim teatrze im. H. Modrzejewskiej skomponowali muzykę do "Koriolana". Tenże teatr jest mecenasem nagrań, które znalazły się na pierwszej płycie Kormoranów. Zespół był wielokrotnie wymieniany jako autorzy najlepszych kompozycji teatralnych w corocznych rankingach miesięcznika "Teatr"."Początki formacji giną w pomroce pierwszej połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Legenda głosi, iż na przegląd młodocianych kapel w Parku Południowym nie dotarły "Kormorany" z Wałbrzycha. Wówczas to niejaki Ponton z kolegami wskoczył na scenę, przekonując zdezorientowanych organizatorów, że oni to właśnie "Kormorany"; odbył się koncert (najciekawsze, że nikt nie potrafił grać!). Poźniej bywało różnie; koncerty-wydarzenia w miejscach zgoła "niekoncertowych" (Jaz Bartoszowicki, schrony, bunkry, wieże ciśnień - ta Na Grobli również!). Przełom lat 90. to m.in. współpraca z teatrem "Klinika Lalek" oraz początek pracy z teatrami instytucjonalnymi (Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr Dramatyczny w Warszawie, spektakle Teatru Telewizji. Od 1998 r. datuje się jakże owocna współpraca z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Nie sposób w tak krótkiej notatce wymienić wszystkich uczestników zjawiska zwanego "Kormorany", zliczyć zagranych spektakli i koncertów..." (Piotr "Blusmen" Jankowski, gitarzysta)


Kormorany - koncert luty 2000r

Kormorany is a legendary, alternative polish band which started in 80's. They play avantgarde-psychedelic music in strange places like basements, ruins etc. Actually they have composed soundtracks and music for theatre performances.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Wypadaloby dodac ze "Kormorany" napisali i nagrali sciezke dzwiekowa (genialna zreszta) do uhonorowanego nagrodami filmu "Warszawa" z r. 2003 (genialnego zreszta tez).

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.