Our Blog

Dolina Lalek - Tribute to Kryzys Vol. 1Kryzys był jedną z pierwszych formacji nowofalowych w Polsce. Formacją, która wywarła chyba największy wpływ na rozwój niezależnej polskiej muzyki po rewolcie punkrockowej. Mózgiem zespołu byli Maciej Magura Góralski, perkusista i autor wszystkich textów, obecnie pracownik Muzeum Azji i Pacyfiku, dziennikarz muzyczny i animator buddyzmu oraz Robert Brylewski, kompozytor muzyki, człowiek legenda na poslkiej scenie muzycznej. Współtwórca i lider takch formacji jak Brygada Kryzys, Izrael, Armia, Falarek Band. Zespół istniał w latach 1978-1981 i pozostawił po sobie m.in. wydaną płytę we Francji. W 1996 roku Robert Brylewski wydał kasetę magnetofonową z przekrojem twórczości zespołu, która została uznana za jedną ze 100 najważniejszych płyt polskiego roku. Obecnie niedostępna, zostanie wznowiona na kasecie i płycie na początku przyszłego roku.

Po utwory Kryzysu sięga liczne grono wykonawców związanych z polską muzyką rockową. Pomysł na płytę powstał gdy w 1999 roku zespół T.Love nagrał spontanicznie piosenkę "Ambicja" na swój album. Podczas pracy nad płytą okazało się, że bardzo wielu wykonawców wykonuje piosenki Kryzysu na swoich koncertach. Przez trzy lata starannie dobieraliśmy wykonawców tak, aby na płycie będącej hołdem dla zespołu Kryzys umieścić nagrania artystów, którzy w naszym mniemaniu zasługują na miano najciekawszych twarzy polskiej sceny muzycznej. Każdy z zaproszonych gości zaprezentował swoją wizję jakiegoś utworu Kryzysu. Na płycie te same utwory znajdują się w skrajnie odmiennych interpretacjach, często zupełnie do siebie niepodobnych.


Robert Brylewski i Maciej Góralski w 1979 r.

Najbardziej znani artyści na płycie to: T.Love, Pidżama Porno, Futro, Dezerter, Marcin Świetlicki czy MC Glennskii, Partia ale również wielu innych. Może mniej znanych, ale nie mniej ciekawych. Często ich wersje są jednymi z najmocniejszych akcentów płyty (np. IŁ-62, Star 77' czy Karate Kid 157). Są tu również i projekty specjalnie stworzone na tę płytę (np. Marcin Świetlicki z kwartetem smyczkowym, DJ Adamus z członkami zespołu Sirrah jako Fusy czy dziennikarze muzyczni Teraz Rocka jako Jedynia Skała). Łącznie w pracach wzięło około 40 wykonawców nagrywając w kilkunastu studiach nagraniowych. Bardzo ważnym elementem płyty jest jej różnorodność. Znajdują się na niej utwory od cieżkiej muzycki industrialnej czy awangardowej po lekkie utwory muzyki klubbingowej czy wręcz house.

Okładkę płyty składającą się z serii kilkunastu rysunków ilustrujących poszczególne piosenki zaprojektował Wilhelm Sasnal – uznawany obecnie za jednego z najlepszych malarzy nowego pokolenia.

This compilation contains tribute to Kryzys - one of the first polish bands. Tracks are rearanged by the modern alternative bands from Poland

link in comments

The Savage Saints Designed by Templateism | Blogger Templates Copyright © 2014

Autor obrazów motywu: richcano. Obsługiwane przez usługę Blogger.