Orkiestra Na Zdrowie, spłodzona została na podlubelskiej wsi, a narodziła się w Warszawie jesienią 1986. Pierwsze parę lat jej "domem" był Żoliborski Ośrodek Kultury "Na Goldoniego". Później, przez okres około dziesięcioletni występowała w Ośrodku Kultury Ochoty (OKO) prowadząc comiesięczne otwarte próby z czynnym udziałem publiczności. Przez skład ONZ przewinęło się kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich nadal nie tracą z Orkiestrą kontaktu. W bliskich kontaktach z Orkiestrą pozostawali Momadou Diouf i Jacek Ostaszewski, Kuba Sienkiewicz, jazzman "Kinior" i pieśniarka Antonina Krzysztoń, oraz Zbigniew Hołdys. Gośćmi współgrającymi była Orkiestra pod wezwaniem Św. Mikołaja i Kapela Tutków Trebuniów, perkusista "Stopa" z Armii i Voo Voo. W stałym składzie była perkusjonistka Anna Patynek, bębnolub i bębnorób "Słoma", rockowy gitarzysta Grzegorz Jędrzejowski, pianista "Kultu" Janusz Grudziński, śpiewaczka Adela Tarkowska i dźwiękowiec Artur Świtkowski.
W 1995 roku ONZ głosami 40-tysięcznej publiczności wygrała "Złotego Bączka" na pierwszym "Przystanku Woodstock" w Żarnowcu. W tym samym czasie wydała kasetę pt. "Jest Los" w wydawnictwie Folk Time (ostatnio do nabycia w sklepach muzycznych na płycie CD). W 1996 roku w 2 Programie TVP pojawił się godzinny film o ONZ, również zatytułowany "Jest Los" - emitowany kilkakrotnie także w TV Polonia. W roku 1999 ONZ wystąpiła na solowej płycie pt. "Jacek Kleyff - piosenki od Salonu Niezależnych do Orkiestry Na Zdrowie" (Altmaster 1999). W 2004 roku Orkiestra nagrała swoją płytę pt. "Już". Zespół współpracował z warszawskim Teatrem Studio i Ewą Błaszczyk, która kilka piosenek ONZ włączyła do swego repertuaru. Wcześniej na deskach tegoż teatru był wystawiany spektakl "Kinoteatrzyk Jacka Kleyffa i Michała Tarkowskiego" z udziałem Orkiestry. Poza krajem ONZ występowała w Czechach, Danii i Białorusi. Stałym "domem" Orkiestry stała się pracownia "Słomy" w Dąbrówce.
ONZ jest zespołem uprawiającym naturalną, mocno rytmiczną muzykę do ruchu i słuchu z ważnym przekazem tekstowym i pozytywnym przesłaniem, bitą z reguły na tzw. "dwa" - wiejski potrafi połączyć z miejskim, powagę z zupełnym luzem, a kulturę jamajską - z polską. Ekstremalnie dopytującym się o gatunek ich muzyki encyklopedystom Orkiestra Na Zdrowie wyjaśnia: "jest to z bardzo duchowym przekazem słownym kujawiak aborygeński z Jamajki, trochę ruski, a trochę węgierski spod Ostrołęki".
Orkiestra na Zdrowie na płycie wystąpiła w składzie:
- Grzegorz Jędrzejowski - bas, gitara elektryczna
- Jacek Kleyff - gitara akustyczna, śpiew, bęben
- Jacek "Łoś" Osior - gitara elektryczna, gitara basowa, śpiew
- Anna Ptynek - śpiew, djembe, pomagajki
- Jerzy "Słoma" Słomiński - perkusja, bębny , bas, śpiew
- Olga Stopińska - śpiew
- Mikołaj Wielecki - bębny
link
OdpowiedzUsuń